Během posledních pár měsíců mohli žadatelé o důchod zaznamenat komplikace s vyřízením jejich žádosti. Na vině byl extrémní nárůst počtu žádostí.
Jak uvádí Česká správa sociálního zabezpečení, každoroční průměr cca 200 tisíc nových žádostí o přiznání důchodu byl během loňského roku rekordně navýšen na 250 tisíc nových žádostí. K tomu bylo podáno dalších 40 tisíc tiskopisů Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění, kdy k vlastnímu sepsání žádostí došlo ve většině případů začátkem roku 2023.
Za extrémním nárůstem je zájem o předčasný starobní důchod pro jeho výhodnost díky dvěma mimořádným valorizacím důchodů vyplácených nebo přiznávaných v průběhu roku 2022.
Jaká je zákonná lhůta pro vyřízení žádosti o důchod?
Po podání žádosti mají úřady zákonnou lhůtu 90 dní na její vyřízení. Mohou však nastat situace, kdy je lhůta prodloužena. Nezbytnou podmínkou při rozhodování o nároku na přiznání starobního důchodu je dosažení důchodového věku (nebo věku pro nárok na předčasný starobní důchod) a potřebnou dobu pojištění.
Dobou pojištění je doba výkonu výdělečné činnosti, která zakládá účast na důchodovém pojištění (nejčastěji jde o zaměstnání nebo samostatnou výdělečnou činnost), kterou ČSSZ obvykle ve své evidenci má.
Další doby, které se započítávají, jsou tzv. náhradní doby, které v evidenci ČSSZ většinou chybí. Aby mohly být započítány, musí je klient doložit. Jedná se například o studium, základní vojenskou službu nebo péči o dítě. Chybět však mohou i jiné doby pojištění. Právě dokládání podobných dokumentů může vyřízení žádosti o důchod prodloužit.
Další specifické situace, které mají vliv na dobu řízení o přiznání důchodu, mohou být, pokud klient získal dobu pojištění za zaměstnání, podnikání nebo i náhradní dobu v zahraničí ve státech Evropské unie nebo v těch, s nimiž má ČR uzavřenou smlouvu o sociálním zabezpečení. Vliv na délku zpracování žádosti o důchod má také exekuce nebo insolvence žadatele o důchod.