Aby OSVČ měla nárok na mateřskou, musí si platit nemocenské pojištění 270 kalendářních dnů, a to alespoň ve dvou letech přecházejících dni nástupu na mateřskou. Pro OSVČ ale platí i další podmínky.
Kdy má nárok na mateřskou OSVČ
Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) je nutné se účastnit nemocenského pojištění. Zatímco u zaměstnanců je při pracovní smlouvě účast na nemocenském pojištění povinná, u dohod mimo pracovní poměr závisí na výši výdělku a OSVČ na tom, zda se do systému nemocenského pojištění samy přihlásí.
Jak ale upozorňuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), samotná účast na pojistném nestačí a žadatel/ka o mateřskou musí mít nemocenské pojištění alespoň 270 kalendářních dnů ve dvou letech přecházejících dni nástupu na mateřskou (např. při nástupu na mateřskou 10. 10. 2023 období od 10. 10. 2021 do 9. 10. 2023).
Pro OSVČ navíc platí ještě jedna podmínka, musí mít totiž zároveň nemocenské pojištění alespoň 180 kalendářních dnů v roce předcházejícím dni nástupu na dávku. Den nástupu na mateřskou určuje žena v rozmezí 6–8 týdnů před očekávaným dnem porodu, který stanoví lékař. Pokud si den nástupu neurčí, je jím počátek šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Dojde-li k porodu předčasně, tj. před datem určeným podle předchozího odstavce, dnem nástupu na dávku je den porodu,
upřesnila ČSSZ s tím, že se mateřská vyplácí nejvýše 28 týdnů. V případě dvojčat nebo vícerčat se podpůrčí doba prodlužuje až na 37 týdnů.
O mateřskou nemusí žádat jen matka
Požádat o mateřskou nemusí pouze matka dítěte, ale také otec dítěte, manžel maminky dítěte nebo osoba, která převzala dítě do péče na základě rozhodnutí příslušného orgánu (např. osvojení nebo pěstounská péče). Až do konce šestinedělí však bude dávka vždy náležet matce. Po šestinedělí může maminku s jejím souhlasem vystřídat jiná pečující osoba (manžel, tatínek dítěte, pěstoun). Těmto osobám se od nároku na nejvýše 22 týdnů peněžité pomoci v mateřství (resp. 31 týdnů v případě dvojčat a vícerčat) odečítá doba vyčerpaná maminkou novorozence před porodem a v šestinedělí,
uzavřela ČSSZ.
Čtěte také na Finance.cz: Co je dobré vědět, když chce jít OSVČ na mateřskou