Jako OSVČ onemocněl a pobírá nemocenské. Jaké povinnosti má vůči zdravotní pojišťovně?

31. 8. 2021

Sdílet

22.8.23 3krát/ Muž, nemoc, rýma, chřipka Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Osoba samostatně výdělečně činná onemocněla a není schopná vykonávat svou činnost. Co vše musí udělat ve vztahu ke zdravotní pojišťovně, u které je pojištěncem?

Co je nutné pojišťovně doložit? 

Pokud plátce onemocní a tuto skutečnost oznámí zdravotní pojišťovně doložením nemocenského lístku nebo potvrzením z OSSZ, nemá povinnost v měsících, kdy nemoc trvala po celý kalendářní měsíc hradit zálohy na pojistné. Zdravotní pojišťovně je nutné doložit jak začátek, tak i ukončení nemocenské.

Při předložení přehledu OSVČ po skončení roku se plátci měsíce, ve kterých byl po celý kalendářní měsíc nemocný, zohlední pouze v případě, že k přehledu doloží Potvrzení pro účely ZP, které mu vydá příslušná OSSZ a ve kterém bude potvrzeno, že si jako OSVČ hradil nemocenské pojištění (v potvrzení je uvedeno, že plátce měl, jako OSVČ, nárok na výplatu dávky).

Kdy má OSVČ nárok na nemocenské?

Nárok na dávku vzniká, jestliže podmínky pro vznik nároku na dávku byly splněny v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta se vztahuje jen na dávky nemocenského a peněžité pomoci v mateřství. 

Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění pro nemocenské, pro peněžitou pomoc v mateřství činí ochranná lhůta u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění, u mužů, jejichž pojištění zaniklo, však jen 7 kalendářních dnů. Pokud však trvalo pojištění kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů trvalo pojištění. Ochranná lhůta neplyne z pojištěné činnosti OSVČ, která je poživatelem starobního nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně.

Obecné podmínky, za kterých má OSVČ nárok na nemocenské:

  • Účast na nemocenském pojištění OSVČ trvala aspoň po dobu tří měsíců bezprostředně předcházejících dni vzniku dočasné pracovní neschopnosti (karantény).
  • OSVČ nevykonává osobně po dobu dočasné pracovní neschopnosti (karantény) samostatnou výdělečnou činnost.
  • Nárok na nemocenské má OSVČ, která byla uznána dočasně práce neschopnou, nebo které byla nařízena karanténa, trvá-li dočasná pracovní neschopnost nebo karanténa déle než 14 kalendářních dní.

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).