Výplatní pásku, tedy doklad, který obsahuje informace o mzdě, je zaměstnavatel vždy povinen předat zaměstnanci. Jak je to však s formou předání?
Podobu výplatní pásky, respektive formu předání, řeší čtenáři serveru Podnikatel.cz, a to v rámci diskuse na Businesscentre.cz.
Dotaz z praxe:
Zaměstnavatel nám oznámil, že nám od příštího roku bude výplatní pásky posílat pouze e-mailem. Já si však každou pásku ukládám. Nově to tedy nebude možné, protože nemám možnost si pásku vytisknout. Je zaměstnavatel povinen pásku předat zaměstnanci i fyzicky?
§ 142 zákoník práce uvádí: Při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl.
Výplatní páska by měla obsahovat následující údaje:
- identifikační údaje zaměstnance
- průměrný hodinový výdělek
- zůstatek dovolené
- období, za které se mzda nebo plat vyplácí
- čistou mzdu
- výši pojistných odvodů,
- zálohu na daň po uplatnění daňových slev a daňového zvýhodnění (popř. daň srážkovou),
- údaje o odpracované době včetně práce přesčas, o víkendech, ve svátek, anebo naopak o neodpracované době v rámci čerpání dovolené nebo nemocenské,
- časový fond a počet odpracovaných hodin,
- veškeré odměny, příplatky za práci, prémie, náhrady mzdy nebo náhrady cestovní apod.
- stravné, pokud zaměstnavatel poskytuje,
- údaje o provedených srážkách ze mzdy v rámci exekuce nebo insolvence,
- částku k převodu na účet.
Výplatní páska musí mít vždy písemnou formu. Zaměstnanci je možné ji doručit v listinné podobě, ale také elektronicky. Co se elektronického doručení výplatní pásky týká, zaměstnavatel nemusí mít od zaměstnance souhlas. Je však vhodné formu a způsob předávání výplatních pásek upravit v kolektivní smlouvě, případně ve vnitřním předpise.