Do státní poklady přichází také příjem ve formě daně z příjmů právnických osob, která je také někdy označována jako korporátní daň. Jen za rok 2021 odvedly firmy na této dani 49 miliard korun.
Nejvíce na daních platí Škoda Auto
Přes 100 milionů korun zaplatilo na dani z příjmů za rok 2021 celkem 144 společností. Nejvyšší daň z příjmu právnických osob ve výši 4,9 miliardy korun zaplatila společnost ŠKODA AUTA. Za ní, s výrazným odstupem, následoval další výrobce aut, Hyundai Motor Manufacturing Czech s daní 2,1 miliardy korun. Pomyslná třetí příčka, s daní 1,6 miliardy korun, patří společnosti ČEZ Distribuce, která podniká v oblasti rozvodu elektřiny. Jen s těsným odstupem následuje telekomunikační operátor T-Mobile a ostravský poskytovatel nájemního bydlení Heimstaden Czech. Více než jednu miliardu do státní kasy také odvedl ČEZ, Avast Software a Plzeňský Prazdroj. Údaje vyplývají z analýzy poradenské společnosti Dun & Bradstreet.
Vláda zavedla mimořádnou daň pro vybrané firmy, měla by se ale zvýšit všem?
Daň z příjmů právnických osob je aktuálně ve výši 19 %. Přitom ještě v roce 1993 platily právnické osoby daň ve výši 45 %. Postupně jim vláda tuto daň snižovala, kdy se v roce 2010 dostala na úroveň právě 19 % a od té doby nesnižovala. Současná vláda Petra Fialy místo navýšení této daně připravila daň z neočekávaných zisků. Nová daň se týká podniků v odvětvích, ve kterých dochází ke vzniku neočekávaných zisků, tedy výroby a obchodu s elektřinou a plynem, bankovnictví, těžby fosilních paliv a výroby a distribuce ropných a koksárenských produktů.
Účinnost nové daně je nastavena na roky 2023–2025, přičemž již letos se platí zálohy na tuto daň spolu se zálohami na daň z příjmů právnických osob. Výnosy z windfall tax díky tomuto mechanismu budou příjmem státního rozpočtu již v letošním roce.