Jste na nemocenské? Zjistěte, kdo vás může přijít zkontrolovat a co vám hrozí

31. 8. 2023

Sdílet

9.2.24 4krát/muž, podnikatel, nemoc, marod, rýma Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

K zaměstnanci, který je na nemocenské, může během této doby přijít kontrola. V roce 2019 byla zrušena karenční doba a zaměstnavatel tak proplácí i první tři dny nemoci a může přijít zaměstnance zkontrolovat. 

Jak píšou Finance.cz, pokud zaměstnavatel zjistí, že došlo k porušení režimu na neschopence, měl by o tom informovat zaměstnance a vyhotovit písemný záznam. Kopii dokumentu je povinen doručit zaměstnanci, příslušné okresní správě sociálního zabezpečení a ošetřujícímu lékaři, který napsal DPN. 

Zaměstnanci při porušení hrozí snížení nebo neposkytnutí náhrady mzdy nebo platu. S náhradou mzdy nebo platem však zaměstnavatel nemůže nijak hýbat, pokud je zaměstnanci dána výpověď. Výpověď může zaměstnanec dostat, pokud porušil povinnosti zvlášť hrubým nebo závažným způsobem. Tím se rozumí např. vykonávání jiné výdělečné činnosti anebo rekreace v období DPN. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy se dozvěděl, že došlo k porušení režimu. 

Okresní správa sociálního zabezpečení má oproti zaměstnavateli větší pravomoci. Dostavit se na kontrolu DPN může kdykoliv bez podnětu a zajímat ji může celý režim nemocenské, čili i ten léčebný. Pokud by k „návštěvě“ vznikl podnět, nejčastěji bývá ze strany zaměstnavatele nebo ošetřujícího lékaře.

Zaměstnanec musí označit byt a zvonek jmenovkou. OSSZ není povinna osobu na DPN informovat o kontrole telefonicky, a už vůbec ne předem. Pracovník OSSZ se musí prokázat průkazem kontrolora s fotografií, který vydal orgán nemocenského pojištění. Zaměstnanec předloží občanský průkaz a průkaz práce neschopného pojištěnce. 

Pokud nebude zaměstnanec doma, bude mu ve schránce zanechán list s informací, že nebyl zastižen. Ten musí obsahovat podpis kontrolující osoby, datum, a hlavně čas zjištění. List mívá podobu oznámení ve schránce s výzvou, aby práce neschopný kontaktoval OSSZ, nebo formu záznamu, který OSSZ zašle zaměstnanci. Záznam je vždy zasílán i ošetřujícímu lékaři a zaměstnavateli. (Finance.cz)

OSVČ na neschopence: Je nutné o peníze od sociálky žádat? Přečtěte si také:

OSVČ na neschopence: Je nutné o peníze od sociálky žádat?

Autor aktuality

Jana je redaktorkou Podnikatel.cz a její hlavní specializací je marketing, zajímá se také o firemní finance. Pravidelně hledá a píše nové příběhy podnikatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).