Aby měla OSVČ nárok na mateřskou, musí splnit potřebnou dobu účasti na nemocenském pojištění. I když ale nutnou dobu pojištění nemá, může dosáhnout na jinou dávku.
Kdy je nárok na mateřskou
Mateřskou mohou těhotné OSVČ začít čerpat nejdříve 8–6 týdnů před očekávaným termínem porodu, tatínkové po narození dítěte, pokud s ním zůstávají doma (kromě prvních 6 týdnů po porodu, kdy peněžitá pomoc v mateřství náleží výhradně matce).
Pro její vyplácení je však nutné splnit zásadní podmínku. Mateřskou lze čerpat jen tehdy, pokud jste v době, kdy na ni nastupujete, nemocensky pojištěni a současně jste v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou byli min. 270 dnů účastni nemocenského pojištění, popř. nastupujete alespoň v ochranné lhůtě. Ta může činit až 180 dnů od zániku nemocenského pojištění (u žen).
Mateřskou lze čerpat max. 28 týdnů, v případě narození dvou a více dětí až 37 týdnů. Výše peněžité pomoci v mateřství činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se zpravidla zjišťuje z příjmu za 12 kalendářních měsíců před měsícem nástupu na dávku.
Místo mateřské lze získat nemocenskou
Jak však upozorňuje server Finance.cz, i OSVČ, které se nemocenské pojištění dostatečně dlouho neplatily a nemají tak nárok na mateřskou, nemusí zůstat bez peněz. Stačí se přihlásit k nemocenskému pojištění a požádat o nemocenskou. Podle § 57 odst. 1 písm. f) zákona o nemocenském pojištění totiž ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti i v případě, kdy těhotná žena doloží potvrzením orgánu nemocenského pojištění – čili OSSZ, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti.
V takovém případě pak může OSVČ čerpat nemocenskou, a to od počátku 6. týdne před očekávaným termínem porodu. Dočasná pracovní neschopnost poté bude OSVČ ukončena uplynutím šestého týdne po porodu, pokud nebude i nadále pracovně neschopná, avšak z jiného důvodu. Po konci šestinedělí jde nicméně již navázat rodičovským příspěvkem.
Čtěte více na Finance.cz: Čerpání nemocenského v souvislosti s porodem u OSVČ