Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje zvýšit pro příští rok minimální mzdu buď o 1600 Kč, nebo o 2100 Kč. Podnikatelé však připouští její nárůst maximálně o 1000 Kč. Vyplývá to z připomínek k návrhu nařízení.
Jurečka chce výrazně zvýšit minimální mzdu
Návrh úpravy nařízení o minimální mzdě obsahuje dvě varianty jejího zvýšení pro rok 2024, a to buď o 1600 korun, nebo o 2100 korun.
Minimální mzda je nejnižší přípustná výše odměny, kterou je povinen zaměstnavatel poskytnout za práci svému zaměstnanci. Její základní právní úprava je stanovena zákoníkem práce.
MPSV předkládá pro rok 2024 následující varianty zvýšení minimální mzdy:
1. varianta - Dosažení relace minimální a průměrné mzdy 45 % do 5 let
Jde o variantu, která předpokládá, že by minimální mzda do 5 let dosáhla přibližně 45 % průměrné mzdy a tento nárůst by byl rovnoměrně v daném časovém horizontu rozprostřen, tzn. každý rok by byla minimální mzda zvyšována tak, aby došlo k meziročnímu nárůstu relace minimální a průměrné mzdy o cca 1 p. b. Minimální mzda by v roce 2024 vzrostla na 18 900 Kč za měsíc, tj. o 1600 Kč.
2. varianta – dosažení relace minimální a průměrné mzdy 50 % do 5 let
Tato varianta předpokládá, že by minimální mzda do 5 let dosáhla přibližně 50 % průměrné mzdy a tento nárůst by byl rovnoměrně v daném časovém horizontu rozprostřen, tzn. každý rok by byla minimální mzda zvyšována tak, aby došlo k meziročnímu nárůstu relace minimální a průměrné mzdy o cca 2 p. b. Minimální mzda by v roce 2024 vzrostla na 19 400 Kč za měsíc, tj. o 2100 Kč.
Jak ale ukazují připomínky podnikatelů, i první (nižší) varianta je pro ně nepřijatelná. Sami připouští zvýšení maximálně o 1000 Kč. SP ČR (…) navrhuje zvýšit minimální mzdu pro rok 2024 na částku 18 300 Kč. Přestože tato varianta nebyla v návrhu nařízení vlády zohledněna, SPČR na této variantě trvá a nesouhlasí se žádnou z variant navrženou v nařízení vlády,
uvedl v připomínkách k nařízení Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR).
Podobně se vyjádřila i Hospodářská komora ČR: Hospodářská komora ČR nesouhlasí ani s jednou variantou uvedenou v předloženém návrhu a za ještě akceptovatelné považuje navýšení minimální mzdy na rok 2024 maximálně o 1000 Kč (5,8 %).
U minimální mzdy se plánuje valorizační mechanismus
S návrhem nesouhlasí ani odbory, které ale na rozdíl od podnikatelů požadují vyšší nárůst. ČMKOS na všech proběhlých jednáních s představiteli veřejné moci (RHSD, poradní orgány exekutivy a další) v uplynulém roce deklarovala, že již pro rok 2024 požaduje navýšení minimální mzdy na 19 500 Kč, a to s ohledem na cíl dosáhnout 50 % predikované průměrné mzdy nejdéle do roku 2028,
uvedla s odkazem na chystané změny Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS).
V legislativním procesu se totiž rovněž nachází novela zákoníku práce, která počítá se zavedením valorizačního mechanismu u minimální mzdy. Výše minimální mzdy se má odvíjet od očekávané průměrné mzdy a koeficientu, který stanoví právě kabinet. Změny by se prvně měly projevit v minimální mzdě pro rok 2025.
Novela dále počítá se zavedením referenční hodnoty minimální mzdy, dle které se má určovat přiměřenost vůči průměrné, a to buď na úrovni 45 %, nebo 50 %. Nicméně bude platit, že jde jen o orientační hodnotu a vláda nebude mít povinnost jí dosáhnout. Samo ministerstvo ovšem tvrdí, že cílem bude se postupně k referenční hodnotě přiblížit.