K odchodu z práce se chystá 10 minut před koncem pracovní doby. Může?

Sdílet

14.11.24 1*/žena, zlost, rozčarování, pochybnost, dotaz Autor: Deposithphotos, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Situace, kterou řeší téměř každý zaměstnavatel. Ještě ani neskončila pracovní doba, zaměstnanec už se pomalu balí a chystá k odchodu. Jen aby pracovní dobu ani o minutu nepřekročil. Co na to zákoník práce?

§ 78 odst. 1 písm. a) zákoníku práce uvádí, že pracovní doba je dobou, během které má zaměstnanec povinnost vykonávat pro zaměstnavatele práci. Pracovní doba je doba, v níž je zaměstnanec na pracovišti připraven k výkonu práce podle pokynů zaměstnavatele. V momentě, kdy se zaměstnanec začne chystat k odchodu z pracoviště, práci již nevykonává. 

Aktuální změny zákoníku práce a jejich dopad do pracovněprávní praxe Přečtěte si také:

Aktuální změny zákoníku práce a jejich dopad do pracovněprávní praxe

Když se chystá k odchodu, už nepracuje

Pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel. Ten jasně určí, kdy pracovní směna začíná a kdy končí. Jak ostatně uvádí § 81 odst. 1 zákoníku práce. Zaměstnanec je povinen být na začátku směny na svém pracovišti a odcházet z něho až po skončení směny.

Jak upozorňuje Státní úřad inspekce práce, v zákoníku práce není výslovně obsažena právní úprava, která by pojednávala o zápočtu doby osobní očisty do pracovní doby. Dobu určenou pro osobní očistu, tedy převléknutí se z pracovního oděvu a přichystání se k odchodu, nelze považovat za výkon práce. Zaměstnanec během ní nepracuje.

Umožňuje vám zaměstnavatel chystat se k odchodu před koncem pracovní doby?

Zaměstnanec během čerpání dovolené onemocní. Bude dovolená přerušena? Přečtěte si také:

Zaměstnanec během čerpání dovolené onemocní. Bude dovolená přerušena?

Nastat může ale i opačná situace

V praxi se ale může stávat také opačný jev, tedy že zaměstnanec z pracoviště odchází až po pracovní době. Jedná se o přesčas?  

Jak uvádí zákoník práce, práci přesčas je možné vykonávat jen výjimečně. S výjimkou zaměstnanců s kratší pracovní dobou, těhotných zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o dítě mladší než 1 rok, může zaměstnavatel nařídit výkon práce přesčas, a to v maximálním rozsahu 8 hodin v jednotlivých týdnech a celkovém rozsahu 150 hodin ročně.

Zaměstnavatel se sice může dohodnout na přesčas nad stanovených 150 hodin ročně, celkový rozsah práce přesčas ale pořád nesmí v průměru přesáhnout 8 hodin týdně.

Necháváte zaměstnance pracovat přesčas? Pozor na jejich výsledky Přečtěte si také:

Necháváte zaměstnance pracovat přesčas? Pozor na jejich výsledky

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).