Od 1. dubna bude platit další novinka v podobě terapeutických programů. Dotkne se neukázněných řidičů, tedy konkrétně těch, kteří přišli kvůli svému nebezpečnému chování o řidičský průkaz.
Jak píšou Finance.cz, novela zákona o provozu na pozemních komunikacích zavedla povinné terapeutické programy pro osoby, kterým byl na základě jejich nebezpečné jízdy odebrán řidičský průkaz. Zákon zavádí provoz těchto programů od 1. dubna 2024. Úspěšné absolvování těchto terapeutických programů má být podmínkou pro navrácení řidičského oprávnění.
Dle vyjádření Ministerstva dopravy byla ČR poslední evropskou zemí, kde tyto programy nebyly legislativně upraveny.
Organizaci terapeutických programů bude mít na starosti Metodické centrum – Centrum dopravního výzkumu. Nadřízeným orgánem tohoto centra, který dohlíží na fungování programů, je Ministerstvo dopravy ČR. Úkolem Metodického centra je udělování akreditace lektorům a vedení terapeutických programů.
Po skončení terapeutického programu dostává účastník certifikát za absolvování programu, kterým se bude rovněž prokazovat při žádosti o navrácení řidičského oprávnění.
Kdo bude muset projít terapeutickým programem?
Osoby, které musejí pro navrácení řidičského průkazu projít terapeutickým programem, vymezuje přímo zákon o provozu na pozemních komunikacích.
Povinnost účasti na terapeutických programech se bude týkat:
- Řidičů, kterým byl udělen trest nebo správní trest v podobě zákazu řízení motorových vozidel nejméně na 18 měsíců,
- řidičů, kterým absolvování kurzu nařídil státní zástupce nebo soud,
- řidičů, kteří se odmítli podrobit vyšetření, zda při řízení vozidla nebo jízdě na zvířeti nebyli pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky.
Do programů se však lze registrovat i dobrovolně, dle Metodického centra je prospěšný začínajícím řidičům, kteří mají sklony k riskování za volantem. Dle předběžných odhadů absolvuje terapeutický program cca 15 000 – 20 000 řidičů ročně.
Cena programu a jeho průběh
Za účast na terapeutickém programu si žadatelé zaplatí 11 000 Kč bez DPH. Částku stanovuje Ministerstvo dopravy prostřednictvím vyhlášky. Do jednoho programu se může zapsat maximálně 12 účastníků.
Program se skládá z 5 setkání, která trvají 4 hodiny. Mezi jednotlivými setkáními je minimálně týdenní pauza. Programy jsou uzpůsobené tak, aby jej mohli účastníci skloubit se svojí prací, tudíž se konají většinou v odpoledních hodinách. Na každém programu je minimálně jeden akreditovaný lektor, ten také zapisuje docházku účastníků.
Účastníci nebudou muset pro získání certifikátu skládat žádnou závěrečnou zkoušku. Zkoušku účastníci skládat nebudou, je to spíše terapeutický než vzdělávací program, takže hlavní podmínkou je aktivní účast,
uvedla pro redakci Finance.cz Veronika Kurečková, odborná garantka Metodického centra.
Jak se terapeutického programu zúčastnit?
Do prvních terapeutických programů se budou moci řidiči zapsat již během měsíce dubna. Pro přihlášení do programu je nutné navštívit webové stránky Metodického centra a dále se přihlásit skrze některou z forem Identity občana.
I přes to, že se dá do systému již přihlásit, portál zatím neumožňuje žádné registrace do jednotlivých programů. Proto po přihlášení nejsou k nalezení další informace, ty budou zveřejněny až v průběhu dubna. (Finance.cz)