Přiznání k dani z nemovitých věcí standardně podávají hlavně poplatníci, kteří v předchozím roce pořídili nějakou nemovitost. I letos, stejně jako loni, ale musí s přiznáním počítat i další lidé.
Kdo podává přiznání k dani z nemovitostí
Přiznání k dani z nemovitých věcí podávají poplatníci, u nichž se změnily okolnosti rozhodné pro stanovení daně. Jde především o poplatníky, kteří v roce 2024 nabyli do svého vlastnictví pozemek, zdanitelnou stavbu nebo bytovou či nebytovou jednotku. Přiznání musí podat i ti, kteří loni k přiznané nemovité věci provedli přístavbu, nástavbu nebo ji částečně zlikvidovali, pokud na základě těchto změn současně došlo ke změně druhu nebo výměry pozemku, případně zvýšení nadzemních podlaží a podobně. Změnou rozhodnou pro stanovení daně je rovněž změna výměry parcely na základě obnovy katastrálního operátu.
Letos však musí nově podat přiznání i další skupiny poplatníků. Konkrétně jde o tyto situace:
Lesní pozemky v rozsahu, v jakém nejsou lesy ochrannými nebo lesy zvláštního určení, jsou nově předmětem daně z pozemků
Od roku 2025 jsou nově z předmětu daně z pozemků vyjmuty ty části lesních pozemků, na kterých se nachází lesy ochranné nebo zvláštního určení. Jinými slovy se nezdaňují lesní pozemky pouze v rozsahu, v jakém jsou lesy ochrannými nebo zvláštního určení. Dani nadále podléhají pozemky nebo jejich části, na kterých jsou lesy hospodářské. Na předchozí zdaňovací období totiž byly lesní pozemky, na nichž se nacházejí lesy ochranné a lesy zvláštního určení, z předmětu daně vyjmuty v celém svém rozsahu. V důsledku této změny mají poplatníci povinnost podat na zdaňovací období roku 2025 daňové přiznání.
Změnil se způsob stanovení základu daně u lesního pozemku
Přiznání k dani z nemovitých věcí musí u lesních pozemků podat také poplatníci, kteří měli na zdaňovací období roku 2024 stanoven základ daně u lesního pozemku způsobem na základě ceny zjištěné podle platných cenových předpisů k 1. 1. zdaňovacího období. Od roku 2025 totiž již u lesních pozemků nelze stanovit základ daně alternativně jako cenu pozemku zjištěnou podle platných cenových předpisů k 1. 1. zdaňovacího období.
Osvobození od daně u pozemků se rozšířilo o další ekologicky významné prvky
Od zdaňovacího období roku 2025 jsou osvobozeny další ekologicky významné prvky, a to krajinotvorný sad, terasa, solitérní dřevina a skalka, a to za podmínky, že je tento prvek evidován v evidenci ekologicky významných prvků podle zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství. Poplatník může nárok 3 na příslušné osvobození uplatnit v daňovém přiznání na rok 2025 pouze za předpokladu, že bude mít ekologicky významný prvek k 1. 1. 2025 zapsán v evidenci ekologicky významných prvků.
Změnily se podmínky v osvobození u staveb drah a na dráze, leteckých, vodních cest a přístavů
Osvobození podle § 9 odst. 1 písm. j) zákona o dani z nemovitých věcí lze přiznat zdanitelným stavbám drah, na dráze, leteckým, vodních cest a přístavů, pokud jsou v souladu s kolaudačním souhlasem užívány k veřejné dopravě, a to pouze za předpokladu, že nejsou užívány k podnikání v jiné oblasti než veřejná doprava nebo pronajímány anebo propachtovány za jiným účelem než k zajišťování veřejné dopravy. Zároveň platí, že pokud podmínky osvobození splňuje pouze část zdanitelné stavby nebo jednotky, je od daně osvobozena pouze tato část.
Poplatníkům, u nichž od 1. 1. 2025 došlo ke změně v rozsahu nároku na osvobození od daně ze staveb a jednotek, musí podat na zdaňovací období roku 2025 daňové přiznání.
Osvobození pozemků veřejně přístupných parků, prostor a sportovišť je nahrazeno osvobozením pozemků v rozsahu, v jakém se na nich nachází veřejné prostranství, veřejně přístupné sportoviště nebo veřejně přístupná účelová komunikace jiná než podle písmene o), zpravidla lesní nebo polní cesta
Oproti dříve platné úpravě došlo k upřesnění osvobození podle § 4 odst. 1 písm. l) zákona o dani z nemovitých věcí. Pojem „veřejně přístupný prostor“ se nahradil pojmem „veřejná prostranství“, který je definován jako všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví tohoto prostoru podle zákona o obcích, a obsahuje i veřejně přístupné parky.
Pokud jsou tyto pozemky užívány k podnikání, pronajímány nebo propachtovány, nelze osvobození uplatnit. Pokud se osvobození vztahuje na celý pozemek, není nutné takovýto pozemek uvádět v daňovém přiznání. V případě, že se osvobození vztahuje pouze na část pozemku, je nutné jej do daňového přiznání uvést. Pokud má poplatník osvobození podle § 4 odst. 1 písm. l) zákona o dani z nemovitých věcí, ve znění do 31. 12. 2024 uplatněno v rozsahu odpovídajícímu novému znění osvobození, nevzniká mu povinnost podat daňové přiznání na zdaňovací období roku 2025. V opačném případě je nutné podat daňové přiznání do 31. ledna 2025.
Nájemce, pachtýř a uživatel jako poplatník daně ze staveb a jednotek
Loni platilo, že poplatníky daně ze staveb a jednotek nebyli nájemci nebo pachtýři, pokud se jednalo o budovy obytného domu nebo o zdanitelné jednotky, které zahrnovaly byty, sklepy nebo komory, s nimiž byla příslušná hospodařit Správa státních hmotných rezerv, nebo byly-li převedeny na základě rozhodnutí o privatizaci na ministerstvo financí. Tuto výjimku ale není možné od zdaňovacího období roku 2025 aplikovat, a poplatníkům tak vzniká povinnost podat daňové přiznání na rok 2025.
Obdobná výjimka existovala i pro uživatele, kteří užívali budovy obytného domu nebo zdanitelné jednotky, které zahrnovaly byty, sklepy nebo komory, jejichž vlastník nebyl znám nebo s nimi byl příslušný hospodařit Státní pozemkový úřad nebo Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových., ale pouze za předpokladu, že předmětné nemovité věci užívali k podnikání. Tito uživatelé také musí podat daňové přiznání na zdaňovací období roku 2025, a to za předpokladu, že mají tyto nemovité věci pronajaty, propachtovány nebo je užívají bez právního titulu k podnikání.
Od roku 2025 došlo ke změně koeficientů
Od roku 2025 skončil speciální koeficient 1,5 pro garáže, rekreační a podnikatelské nemovitosti a obce ho už nemohou využít. Na druhou stranu ale mají možnost pro podnikatele a další typy staveb, kterých se koeficient 1,5 týkal, zavést speciální místní koeficient. Další novinkou je, že od letošního roku už nelze snížit základní koeficient k dani, půjde jen o jednu kategorii zvýšit.
Počet obyvatel obcí a měst, dle kterého se stanovuje základní koeficient, se od roku 2025 určuje podle vyhlášky č. 250/2024 o procentním podílu jednotlivých obcí na částech celostátního hrubého výnosu daně z přidané hodnoty a daní z příjmů a nikoli podle posledního sčítání lidu jako v minulosti.
Změn doznal i místní koeficient, který lze nově stanovit 5 způsoby: pro celé území obce, jednotlivé katastrální území, jednotlivý městský obvod nebo městskou část, jednotlivou skupinu nemovitých věcí (např. rekreační budovy) a jednotlivou nemovitou věc. Pokud město stanoví více místních koeficientů, pro každou nemovitost se vždy počítá jen jeden.
Zároveň nicméně platí, že kvůli změně koeficientů není nutné přiznání podat.
Dokdy podat přiznání
Lhůta pro podání přiznání končí ve středu 31. ledna 2025. Penále činí 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daně (maximálně 300 tisíc korun). Lze se navíc o několik dnů beztrestně opozdit. Pokuta se nepředepíše, pokud částka nepřekročí 1000 Kč.
Jak na elektronické podání
Poplatníci si mohou vybrat, jakým způsobem přiznání podat. Zda v papírové či elektronické podobě. Server Podnikatel.cz například nabízí chytrý interaktivní formulář přiznání k dani z nemovitostí pro rok 2025, který vyplňování usnadní a pomůže s výpočty. Přiznání lze také podat přes portál Moje daně, který při vyplňování “napovídá” a sám provádí výpočty a kontrolu. Lze také využít služby předvyplnění daňového přiznání údaji z finančního úřadu a katastru nemovitostí v daňové informační schránce (DIS+) na portálu MOJE daně.
Dříve sice museli ti, kteří mají zpřístupněnou datovou schránku, podávat řádné, dodatečné nebo opravné přiznání k dani z nemovitých věcí jen elektronicky, a to v požadovaném formátu, to již ale neplatí. Tato povinnost platí „jen“ pro osoby, které mají zpřístupněnou datovou schránku na základě zákona.
Zároveň ale platí, že je zohledňován účel, pro který byla konkrétní zpřístupněná datová schránky zřízena, resp. o jaký typ datové schránky se jedná. Kdo má například zpřístupněnou pouze datovou schránku podnikající fyzické osoby, nemusí podat přiznání k dani z nemovitých věcí elektronicky, pokud se jedná o nemovitost, která nesouvisí s podnikáním.
Pokud se vás elektronické podání týká a vy tak neučiníte, riskujete pokutu. Správce daně nicméně u daně z nemovitých věcí poplatníka nejprve vyzve, aby své pochybení napravil a přiznání podal elektronicky. Teprve v případě, že výzvu ignorujete, dostanete pokutu ve výši 1000 Kč.