Zdražování potravin se ve veřejném prostoru řeší dnes a denně. A také se dnes a denně hledá viník. Zatímco ministr zemědělství Zdeněk Nekula obvinil obchodníky, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prokázal, že vina není na jejich straně.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v podrobném šetření prokázal, že na
zdražování potravin obchodní řetězce nevydělávaly. Upozorňuje na to Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Z výsledků šetření je patrné, že situaci opakovaně zneužívaly velké české agroholdingy. SOCR ČR proto dokonce vyzval ministra zemědělství Zdeňka Nekulu k omluvě za nepodložené obviňování obchodů.
Po dnešku by mělo být každému jasné, že na kritické situaci posledního roku a půl masivně vydělaly velké české agroskupiny. A pevně doufám, že se za své chování veřejnosti omluví tím jediným možným způsobem – rychlým zlevněním potravin a vrácením alespoň části svých nadsazených zisků zákazníkům,
uvedl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR).
Na základě shromážděných dat nelze uvést zcela přesvědčivý závěr, že by za razantní zdražování v posledních letech mohl jeden konkrétní článek dodavatelského řetězce. S tím, jak inflace v České republice postupovala, docházelo ve všech třech hlavních článcích dodavatelského řetězce k postupnému navyšování obchodní marže, a to pravděpodobně jako důsledek růstu nákladů spojených s produkcí či obchodem,
uvádí analýza.
ÚOHS ve svém sektorovém šetření vedle konkrétního zneužívání krizové situace ze strany velkých zemědělských skupin upozornil na chybějící konkurenci mezi dodavateli potravin. Je tedy dle Tomáše Prouzy nutné podpořit pestřejší nabídku potravin od různých dodavatelů, modernizaci produkce potravin v České republice a výrazné omezení byrokracie, spojené s výrobou a prodejem potravin.