Zjednodušené pravidlo, že daňové přiznání podávají podnikatelé, zatímco zaměstnanců se tato povinnost netýká, sice stále do určité míry platí, výjimek však existuje hned několik. Kdo tedy daňové přiznání za rok 2021 podávat nemusí?
Kdo nemusí podávat daňové přiznání
Daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2021 nemusí podávat dle § 38g zákona o daních z příjmů ten, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, nepřesáhly 15 000 Kč.
Jestliže však máte příjmy od daně osvobozené nebo jde o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně, nebo o určité příjmy plynoucí ze zahraničí, které jsou také zdaňovány zvláštní sazbou, přiznání podáváte. Stejně tak musíte podat daňové přiznání, pokud vykážete daňovou ztrátu.
Psali jsme: Kdo podává daňové přiznání za rok 2021? A komu se to vyplatí, i když nemusí?
Daňové přiznání nemusí podávat zaměstnanci, kteří měli v loňském roce příjem pouze z jednoho nebo postupně více zaměstnání, která se časově nepřekrývala. U obou skupin ale musí být splněna podmínka, že zaměstnanec podepsal u všech zaměstnavatelů na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k zákona o daních z příjmů a zároveň nesmí mít příjmy z podnikání, pronájmu či jiné výdělečné činnosti podle § 7 až 10 vyšší než 6000 Kč.
Kdo má příjmy z příležitostných činností nebo z příležitostného pronájmu movitých věcí, včetně příjmů ze zemědělské výroby, která není provozována podnikatelem (samostatně hospodařícím rolníkem), do 30 tisíc Kč, ten přiznání také řešit nemusí. Tyto příjmy jsou osvobozeny od daně. Nesmí se ale jednat o opakovanou a systematickou činnost, jelikož by pak šlo o příjmy z podnikání a ne o příležitostné příjmy.
Ještě loni měli za povinnost podat přiznání i lidé s vyššími příjmy, kteří platili solidární daň. Vzhledem k tomu, že solidární daň byla od roku 2021 zrušena a nahrazena 23% sazbou daně, zaměstnanci s vyššími příjmy již přiznání podávat nemusí.
U OSVČ s paušální daní pozor na řadu věcí
Daňové přiznání za rok 2021 také nemusí řešit OSVČ, které loni vstoupily do paušálního režimu. Netýká se to ale všech OSVČ s paušální daní. Podnikatel, který vstoupil do režimu paušální daně, má povinnost za rok 2021 podat daňové přiznání, přičemž pro následující rok nadále zůstává v režimu paušální daně, pokud u něj nastala některá z následujících situací:
- V průběhu roku se podnikatel nechal zaměstnat na základě pracovní smlouvy, přičemž není rozhodná délka trvání pracovního poměru.
- Podnikatel vykonával práci pro jiného zaměstnavatele na základě dohody o pracovní činnosti s odměnou převyšující 3500 Kč za měsíc.
- Podnikatel uzavřel dohodu o provedení práce s odměnou nad 10 000 Kč za měsíc.
- Podnikatel uzavřel dohodu o provedení práce s odměnou do 10 000 Kč za měsíc a zároveň podepsal prohlášení poplatníka u tohoto zaměstnavatele.
- Podnikatel v průběhu roku realizoval příjem z pronájmu movitých či nemovitých věcí v hodnotě vyšší než 15 000 Kč.
- Podnikatel prodal majetek, ze kterého mu plynul příjem nad 15 000 Kč a zároveň se nejednalo o osvobozený příjem (nemovitosti, cenné papíry, bitcoin apod.).
- Obdržel bezúplatný příjem (dar) převyšující 15 000 Kč a tento příjem není zároveň osvobozen (osvobozují se příjmy od příbuzných v přímé linii a od vybraných příbuzných v linii nepřímé, od osoby žijící ve společné domácnosti) a další ostatní příjmy dle § 10 zákona o daních z příjmů přesahující 15 tisíc Kč.
V případě, že u podnikatele dojde v průběhu roku k následujícím skutečnostem, vzniká mu rovněž povinnost podat daňové přiznání a zároveň podnikatel již není v režimu paušální daně ani pro následující daňová období. Pozor rovněž na to, že tuto skutečnost musíte oznámit správci daně do 15 dnů, odkdy nastala.
- Výše příjmů podnikatele za daný rok překročila částku 1 000 000 Kč.
- Podnikatel se stal dobrovolným nebo povinným plátcem DPH.
- Podnikatel se stal společníkem veřejné obchodní společnosti.
- Podnikatel se stal komplementářem komanditní společnosti.
- Podnikatel přestal být daňovým rezidentem České republiky.
- Podnikatel se stal účastníkem důchodového pojištění v jiném státě než je Česká republika.
- Vůči podnikateli bylo zahájeno insolvenční řízení.
Psali jsme: Mohou si OSVČ paušální daň za rok 2021 zpětně rozmyslet? Nikoli, i když vlastně…