V rámci konsolidačního balíčku navrhuje ministerstvo financí zvýšit daň z nemovitých věcí pro ty, kteří využívají svůj byt či dům k poskytování ubytování.
Kdo poskytuje ubytování v domě, bude platit vyšší daň
Příslušný návrh projedná ve středu vláda. Často se stává, že poplatníci pronajímají byt, dům či místnosti skrze Airbnb, aniž by stavební úřad rozhodl o změně užívání. Pokud je však nyní větší část podlahové plochy užívána k bydlení, není podle současného znění zákona možné uplatnit zvýšení daně podle § 11a, ačkoliv se podle ministerstva financí jedná o typický příklad, kdy by toto zvýšení mělo být uplatněno.
Ministerstvo chce proto zvýšit daň ze staveb a jednotek za budovu obytného domu s místností užívanou k podnikání v oblasti ubytování. Stejně tak dojde ke zvýšení sazby daně u místností sloužících k podnikání v oblasti ubytování u zdanitelných jednotek. Mimo zvýšení daně tak zůstávají situace, kdy například švadlena či krejčí používají svůj rodinný dům zároveň ke své podnikatelské činnosti v podobě, kdy v obývacím pokoji kromě bydlení zároveň i šijí nebo IT vývojář programuje na počítači ve své ložnici,
upřesnilo ministerstvo financí v důvodové zprávě.
Místností se podle § 13 písm. k) stavebního zákona rozumí „prostorově uzavřená část stavby, vymezená podlahou, stropem nebo konstrukcí střechy a pevnými stěnami.“
Daň se má zvýšit o 2 Kč za m2
Aktuálně platí, že zdanitelná stavba/jednotka sloužící k podnikání z důvodu pronájmu včetně poskytování ubytovacích služeb je posuzována jako nemovitá věc užívaná k ostatním druhům podnikání a podléhá sazbě daně podle § 11 odst. 1 písm. d) bodu 3 zákona o dani z nemovitých věcí ve výši 10 Kč za 1 m2 zastavěné plochy nebo upravené podlahové plochy. Dle návrhu ministerstva by se daň měla zvýšit o 2 Kč za 1 m2.