Hlavní navigace

Kdy nelze zaměstnance vyhodit? Máme konkrétní případy

9. 8. 2023

Sdílet

26.4.24 4*/muž, počítač, dotaz, podnikatel, pochybnost Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

S výpověďmi se potýká každá firma, a to z nejrůznějších důvodů. Může být nespokojená s daným zaměstnancem nebo například automatizovat a měnit pozice. V takovém případě se často jedná o takzvanou výpověď pro nadbytečnost. Obecně musí výpověď splňovat určité náležitosti a zaměstnavatelé musí splnit pravidla. 

Jak píše server Finance.cz, výpověď nesmí dát zaměstnavatel pracovníkovi, který je v tzv. ochranné lhůtě. To znamená, pokud je dočasně neschopný práce, v době těhotenství, mateřské a rodičovské dovolené, v době výkonu veřejné funkce, vojenského cvičení nebo služby v operačním nasazení, v době ústavního ošetřování a lázeňského léčení a v době poskytování dlouhodobé péče. 

Pokud je zaměstnanec ve zkušební době, může mu zaměstnavatel zrušit pracovní poměr kdykoliv i bez udání důvodů. Zaměstnanci pak nenáleží žádné odstupné. Vztahuje se na něj ochranná lhůta po dobu 14 dnů nemoci, ale po jejich uplynutí ke skončení pracovního poměru dojde. Zkušební doba se prodlužuje o dny, kdy zaměstnanec nekoná práci např. z důvodu nemoci či dovolené. To, že se pracovník tzv. hodí marod před koncem zkušební doby, nepomůže. Pracovní poměr stejně skončí, pokud je to rozhodnutí zaměstnavatele. I ve zkušební době je důležité se ptát po důvodech ukončení pracovního poměru zaměstnavatelem. Často se stává, že při přijímání na pracovní místo nebyla vyjasněna očekávání obou stran. (Finance.cz)

Nejasnosti kolem výpovědi z obecných zdravotních důvodů Přečtěte si také:

Nejasnosti kolem výpovědi z obecných zdravotních důvodů

Autor aktuality

Jana je redaktorkou Podnikatel.cz a její hlavní specializací je marketing, zajímá se také o firemní finance. Pravidelně hledá a píše nové příběhy podnikatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).