V případě ztráty práce je možné přihlásit se do evidence uchazečů o zaměstnání na úřad práce. Při splnění daných podmínek má uchazeč nárok na podporu. V jakých případech však nárok ztrácí?
Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v rozhodném období 2 let zpětně od data podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti, zaměstnáním, jinou výdělečnou činností, případně náhradní dobou dobu důchodového pojištění v délce minimálně 12 měsíců. Pokud se doby důchodového pojištění překrývají, započítávají se jen jednou.
Uchazeč bez nároku na podporu
Nárok na podporu v nezaměstnanosti však nemá uchazeč o zaměstnání, který v posledních 6 měsících před zařazením do evidence uchazečů opakovaně sám ukončil pracovní poměr. Dalším důvodem ztráty nároku na podporu je rozvázání pracovního poměru pro hrubé porušení pracovní kázně.
Podporu v nezaměstnanosti vyplácí úřad práce během podpůrčí doby (tj. určité omezené doby):
- do 50 let věku 5 měsíců,
- nad 50 do 55 let věku 8 měsíců,
- nad 55 let věku 11 měsíců.
Jaká je aktuální výše podpory v nezaměstnanosti?
Výše podpory v nezaměstnanosti se odvíjí od výdělku z posledního zaměstnání a činí:
- 65 % první dva měsíce podpůrčí doby
- 50 % další dva měsíce
- 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku z posledního zaměstnání po zbývající dobu.
V případě OSVČ bere úřad v potaz poslední vyměřovací základ v rozhodném období přepočtený na jeden kalendářní měsíc.
Jestliže byl pracovní poměr ukončen výpovědí ze strany zaměstnance nebo dohodou, je výše podpory v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu ve výši 45 % z průměrné čisté měsíční mzdy dosažené v posledním ukončeném zaměstnání.
Maximální částka podpory v nezaměstnanosti pro rok 2024 činí 24 608 Kč.