Uchazeči o zaměstnání, kteří jsou evidovaní na úřadu práce, mohou využít možnosti přivýdělku. Jeho výše je však omezena.
Na začátku nutno podotknout, že pokud si evidovaný na úřadu práce přivydělává, není možné, aby zároveň pobíral podporu v nezaměstnanosti. V případě, že pobíráte podporu v nezaměstnanosti, a najdete si nekolidující zaměstnání s měsíčním výdělkem nižším než polovina minimální mzdy, úřad práce vám po dobu trvání pracovněprávního vztahu výplatu podpory pozastaví. Po ukončení nekolidujícího zaměstnání ji opět obnoví. Doba, po kterou vykonáváte nekolidující zaměstnání, se nezapočítává do podpůrčí doby pro pobírání podpory v nezaměstnanosti,
uvádí Úřad práce ČR na svých webových stránkách.
Po dobu evidence na úřadu práce bude za evidovaného hradit stát zdravotní pojištění. Sociální pojištění hrazeno není. Doba, po kterou je uchazeč o zaměstnání veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, se za určitých podmínek započítává jako náhradní doba pojištění, tedy má splněnou účast na důchodovém pojištění.
Výše přivýdělku je omezena
Uchazeči o zaměstnání v evidenci úřadu práce si mohou přivydělat. A to formou nekolidující hozaměstnání. " To je činnost vykonávaná na základě pracovní smlouvy nebo dohody o pracovní činnosti, při které si za měsíc nevyděláte více než polovinu minimální mzdy. Nově od 1. 1. 2024 to znamená měsíční příjem do 9450,–. Takové zaměstnání nebrání zařazení ani vedení v evidenci ÚP.", radí na blogu AVIZO.cz. Ještě v roce 2023 to bylo 8650 korun měsíčně. Jak upozorňuje server Finance.cz, není již možné pracovat na dohodu o provedení práce ani pobírat podporu. Možná je pouze dohoda o pracovní činnosti či zkrácený úvazek.