Konsolidační balíček přináší celou řadu opatření, která mají ozdravit státní finance. Mimo jiné se počítá se zrušení kolkových známek jako platebního prostředku při správě daní.
Jejich využití a příjmy z jejich prodeje dlouhodobě klesají. Navíc je s existencí kolkových známek spojena cela řada negativ.
Je to nákladné a lehko zneužitelné
Co se týká negativ, jde například o náklady spojené se zajištěním distribuce kolkových známek, o zvýšené administrativní náklady související s kontrolou výkonu správy poplatků nebo o skutečnost, že kolkové známky mohou být předmětem těžko odhalitelné trestné činnosti či nekalých praktik.
V současné době je možné prostřednictvím kolkových známek hradit:
- správní poplatky pouze do výše 5000 Kč podle § 6 odst. 8 zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, kolkovými známkami přitom nelze platit správní poplatky vyměřované a vybírané orgány územních samosprávných celků, správní poplatky vyměřované a vybírané na českých hraničních přechodech a správní poplatky vyměřované a vybírané Českou národní bankou,
- soudní poplatky pouze do výše 5000 Kč podle § 8 odst. 4 zákona č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích, s výjimkou, vznikla-li poplatková povinnost podáním návrhu na vydání elektronického platebního rozkazu nebo poplatku za zápis skutečnosti do veřejného rejstříku provedený notářem,
- náklady trestního řízení podle zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád).
Jak uvádí ministerstvo financí, opatření v podobě zrušení kolkových známek přispěje k posílení bezhotovostní úhrady dotčených peněžitých plnění a současně k eliminaci nákladů státu za distribuci kolkových známek.