V rámci úsporných opatření, která mají snížit výdaje a navýšit příjmy státního rozpočtu, se mluví také o zvýšení spotřební daně za tichá vína. Vinaři se obávají o svůj byznys.
Aktuálně je spotřební daň za tichá vína nulová, dle návrhu by měla dosahovat 23,40 korun za litr. Podle Svazu vinařů ČR jde o drastické navýšení, které stejně nepřinese očekávaný výsledek.
Zavedením spotřební daně tak musíme zákonitě hovořit o drastickém snížení konkurenceschopnosti moravských a českých vinařů. Důsledkem by byl výrazný propad výroby vína a vinohradnictví jako zemědělského oboru. Úbytek vinic by se v lepším případě mohl zastavit někde pod hranicí 10 tis. ha ze současných 18 tisíc,
komentuje dopady opatření prezident Svazu vinařů ČR, Martin Chlad.
Dopady zvýšení spotřební daně za tiché víno
Podle jeho slov by zvýšení ceny vína o spotřební daň odnesl především spotřebitel, který vše zaplatí. Případně by sáhnul spíše po víně z dovozu nebo si pro něj za hranice přímo jezdil. To by však přineslo nižší než předpokládaný výběr spotřební daně, nižší výběr ostatních daní a odvodů než dosud a pokles zaměstnanosti ve vinařství, vinohradnictví a navázaných oborech.
Aktuální údaje Svazu vinařů ČR o vinařství v České republice:
- 17 900 ha vinic; 13 900 pěstitelů révy; 1390 producentů vína
- 650 – 850 tis. hl roční produkce ČR při spotřebě cca 2140 tis. hl
- Malých výrobců vína (do 1000 hl/rok4 ) je 91 % (1315), vyrobí 27 % produkce ČR.
- Nad 1000 hl/rok produkuje 9 % firem (76) a vyrobí 73 % produkce ČR
- Přes 30 000 pracovních míst (pěstování, výroba a navázané obory), cca 20 % zaměstnanosti v zemědělství
- Bezmála 5 mld./rok odvodů do státního rozpočtu