Pokud se člověk potká s nakaženým, tedy pozitivně testovaným na covid, měl by nastoupit do karantény, která nyní trvá 5 dní. Karanténu nařizuje pracovník příslušné krajské hygienické stanice či speciální trasovací callcentrum.
Jak ale upozorňuje resort zdravotnictví, případů nákazy je velké množství: Než se trasovací centrum či hygiena dovolá, už můžete být infekční. Proto pokud je někdo v okolí testován pozitivně a vy jste s ním byli v rizikovém kontaktu, je žádoucí zůstat v karanténě dobrovolně.
Kdo má výjimku z karantény?
Na člověka, který v posledních 30 dnech prodělal covid potvrzený PCR testem, uběhla povinná izolace a nemá příznaky onemocnění, se vztahuj výjimka z karantény.
Kontroly dodržování karantény ze strany policie
Kontroly dodržování karantény probíhají ze strany hygieny ve spolupráci s policií. Policie České republiky provádí kontroly osob v karanténě v případě, že je jí oznámen podnět od občanů nebo při výkonu své činnosti (např. dopravní kontrola, při projednávání přestupku proti občanskému soužití). Samostatně kontrolu osob v karanténě Policie České republiky neprovádí, neboť k tomu nemá ze zákona oprávnění,
uvádí Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje na svých webových stránkách.
Policie České republiky reaguje na podněty občanů a v případě zjištění porušení pravidel karantény je oznamuje příslušnému správnímu orgánu – krajské hygienické stanici.
K tomu, aby mohl být podnět občanů řádně prověřen a ke kontaktování krajské hygienické stanice docházelo jen v oprávněných případech, má Policie České republiky k dispozici evidenci osob v karanténě.
Za porušení karantény hrozí v krajním případě pokuta až tři miliony Kč. V případě, že je porušena izolace, jedná se o trestný čin šíření nakažlivé nemoci. Za to hrozí až vězení.