S podněty ke kontrole zaměstnavatelů se mohou zaměstnanci obracet nejen na Státní úřad inspekce práce, ale také na úřad práce.
S čím se na pracák zaměstnanci obracejí?
Na úřad práce se obrací zaměstnanci (oznamovatelé), kteří se domnívají, že jejich zaměstnavatel nesplnil nebo porušil nějakou z povinností, která vyplývá z pracovněprávních předpisů podle zákona o zaměstnanosti. Na úřad práce se s podnětem ke kontrole lze obrátit písemně nebo ústně Pokud je podnět podán písemně, je oznamovatel o výsledku kontroly písemně vyrozuměn.
Pro účely zákona o zaměstnanosti se za pracovněprávní předpisy považují právní předpisy o zaměstnanosti a právní předpisy o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele.
Úřad práce kontroluje dodržování pracovněprávních předpisů u zaměstnavatelů, tedy u:
- u právnických a fyzických osob, které vykonávají činnosti podle zákona o zaměstnanosti
- u fyzických osob, kterým jsou poskytovány služby podle zákona o zaměstnanosti
Kontroloři z úřadu práce se prokáží služebním průkazem. Mohou vstupovat na pracoviště kontrolovaných osob, požadovat od nich a jejich zaměstnanců předložení potřebných dokladů, podání úplných zpráv, informací a vysvětlení ve lhůtách k tomu určených. Jsou oprávněni vyžadovat účast kontrolovaných osob při projednávání výsledků kontroly a další součinnost potřebnou k vytvoření podmínek k nerušenému a rychlému provedení kontroly.
Kontrolované osoby jsou povinny umožnit provedení kontroly a poskytovat zaměstnancům orgánů kontroly potřebnou součinnost.
Přestupku se dopustí fyzická osoba v případech uvedených v § 139 zákona zaměstnanosti, správního deliktu se pak dopustí právnická osoba v případech uvedených v § 140 zákona o zaměstnanosti. Za přestupek nebo správní delikt lze uložit pokutu až do výše 2 000 000 Kč.