Také při pobírání předčasného důchodu si mohou lidé přivydělávat. Možnosti mají ale omezené.
Pokud bude poživatel předčasného důchodu pokračovat ve výdělečné činnosti i po přiznání výplaty předčasného důchodu, nesmí mu tato činnost založit účast na nemocenském pojištění.
V případě zaměstnání připadá tedy v úvahu dohoda o provedení práce do desetitisícového limitu či zaměstnání malého rozsahu. Právě v oblasti dohod musí být zaměstnanci i zaměstnavatelé velmi opatrní. A to v souvislosti s aktuálními změnami obsaženými v novele zákoníku práce, kdy zaměstnancům přísluší příplatky za práci a od roku 2024 také řádná dovolená.
Předčasný důchod a podnikání?
Při pobírání předčasného důchodu je podnikání možné. Ovšem jen s takovými příjmy, které nezakládají účast na důchodovém pojištění.
OSVČ je účastna důchodového pojištění v kalendářním roce po dobu, po kterou vykonávala vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud její příjem z vedlejší samostatné výdělečné činnosti dosáhl v kalendářním roce aspoň tzv. rozhodné částky. Rozhodná částka je proměnlivá.
Po dosažení důchodového věku není výplata důchodu nikterak ohrožena. Pobírat starobní důchod a současně si přivydělávat je možné bez omezení.
Nové podmínky pro nárok na předčasný důchod
Podmínky pro nárok na starobní důchod se zpřísnily. Zkrátil se maximální rozsah možného předčasného odchodu do důchodu. Nově je stanoven na 3 roky. Zpřísnily a sjednotily se koeficienty krácení za předčasnost, a to z důvodu omezení motivace předčasného odchodu z trhu práce do neaktivity. Každé započaté 90denní období je nově penalizováno částkou odpovídající vždy 1,5 % výpočtového základu (už se nebude počítat v prvních obdobích 0,9 % a 1,2 %).