Starobní důchodci si mohou během penze přivydělávat. Ať už jako osoby samostatně výdělečně činné nebo jako zaměstnanci. Jak je to však s odstupným v případě, že je jim ze strany zaměstnavatele podána výpověď?
Nárok na odstupné má zaměstnanec v případě, že je mu výpověď podána ze strany zaměstnavatele z důvodu toho, že se zaměstnanec stane nadbytečným, pracovní místo se ruší nebo přemisťuje. Nárok na odstupné mají také zaměstnanci, kteří ukončí pracovní poměr z důvodu zdravotních překážet, které vznikly během výkonu práce.
O odstupném pojednává § 67 zákoníku práce: Odstupné je zaměstnavatel povinen zaměstnanci vyplatit po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy nebo platu, pokud se písemně nedohodne se zaměstnancem na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu výplaty.
Pracujete stále i v důchodovém věku?
Má nárok na odstupné starobní důchodce?
Stejně jako je zaměstnavatel povinen se zaměstnancem v důchodovém věku ukončit pracovní poměr v souladu se zákoníkem práce jako se zaměstnancem, vzniká starobnímu penzistovi za splnění všech podmínek nárok na odstupné.
Starobní důchod a zaměstnání
Člověk, který pobírá starobní důchod, může pracovat či podnikat bez jakéhokoliv omezení. Reforma důchodů však pro pracující důchodce přináší zásadní změnu. Dojde k nahrazení trvalého zvyšování důchodů snížením sazby pojistného o 6,5 p. b. pro všechny starobní důchodce s výdělečnou činností. Snížení pojistného se tak bude týkat jak zaměstnaných seniorů, tak důchodců OSVČ. Reforma myslí na zvýšení motivace lidí, kteří chtějí a mohou pracovat v seniorním věku. Právě na vrcholu své kariéry mají lidé trhu práce stále co nabídnout, zejména pak své bohaté celoživotní zkušenosti a expertízu. Profitovat pak mohou nejen oni sami v podobě dalšího příjmu, ale také třeba samotné firmy,
uvedl Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí.