Máte hypotéku? Připomeňte si, jak si ji odečíst z daní

26. 1. 2024

Sdílet

26. 1. 24 / 2x / hypotéka, bydlení, udržitelnost, zelená Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Ti, kteří mají hypotéku, si mohou část zaplacených úroků odečíst z daní. Zjistěte, jak na to. 

Jak píšou Finance.cz, stát podporuje vlastní bydlení možností odpočtu úroků úvěru na bydlení až do výše 300 tisíc korun, pro obstarané bytové potřeby od 1. 1. 2021 platí odpočet 150 tisíc korun. V praxi to znamená, že maximální odečitatelná položka činí 45 000 korun ročně, v případě sníženého odpočtu pak 22 500 Kč. 

Výše částky, kterou si daňový poplatník může odečíst z daní, závisí na výši úrokové sazby a počtu let do konce splatnosti hypotéky. 

Nejvyšší úroky spadají do první třetiny splatnosti hypotečních úvěrů, kdy většina měsíční splátky je tvořena úrokem, který tvoří přibližně 80 % splátky. 

Pro odpočet úroků úvěru na bydlení je nutné splnit zákonné podmínky. Základ daně si lze snížit odpočtem úroků z úvěru pouze tehdy, pokud je daným úvěrem řešena takzvaná bytová potřeba poplatníka nebo jeho blízkých příbuzných. Bytová potřeba není ze zákona splněna třeba tehdy, pokud je úvěr použit na výstavbu nemovitosti v rámci podnikatelské činnosti či výstavbu za účelem pronájmu. 

Jestliže je však pořízen na úvěr byt nebo dům, kde bude jeho vlastník bydlet, není s odpočtem úroků problém. Při nejasnosti, zda je řešena bytová potřeba poplatníka, je definice k nalezení v § 4b a § 15 zákona o daních z příjmů, odstavec 3 a 4. Další podmínkou je to, že je nutné být účastníkem úvěru, tedy ten, kdo si úroky z hypotéky odečítá, musí být uveden ve smlouvě o hypotéce nebo úvěru na bydlení. V praxi je možné odečíst úroky z hypotečního úvěru i z úvěru ze stavebního spoření, stejně tak si můžete úroky odečíst při refinancování. 

Odpočet úroků je umožňován jak zaměstnancům, tak osobám samostatně výdělečně činným. Zaměstnanci musejí obecně pro možnost odpočtu v průběhu roku odvádět na dani z příjmů více, než činí měsíční sleva na poplatníka (2570 Kč pro příjmy za rok 2023 i 2024). OSVČ musejí mít zase takový zisk, aby jim vznikla daňová povinnost. 

Odpočet úroků tedy neuplatní například vlastník nemovitosti pracující za minimální mzdu nebo pracující současně pro několik zaměstnavatelů pouze na základě dohody o provedení práce s měsíční odměnou do 10 000 Kč. Na odpočet nemá prostor ani samoživitelka pobírající rodičovský příspěvek. Stejně tak si nebude moci snížit daňovou povinnost OSVČ, která vykazuje roční zisk za rok 2023 pod 205 600 Kč včetně. Pro hodnotu zisku 205 600 Kč vychází totiž daň 30 840 Kč, kde po odečtení zákonné slevy na poplatníka ve výši 30 840 Kč vzniká nulová daňová povinnost.

Pro odpočet úroků z úvěru je třeba několik dokumentů: 

  • Při uznání odpočtu je nutné doložit v originále výši zaplacených úroků a při prvním uplatňování odpočtu i výpis z katastru nemovitostí. 
  • Potvrzení o výši zaplacených úroků za uplynulý rok zasílají banky a stavební spořitelny svým klientům vždy začátkem roku. V případě, že klient potvrzení nedostal, stačí kontaktovat banku nebo stavební spořitelnu. 
  • Pro výpis z katastru nemovitostí je nutné navštívit katastrální úřad. 
  • Daňový odpočet lze uplatnit v daňovém přiznání, zaměstnanci pak mají i možnost uplatnění v ročním zúčtování s pomocí mzdové účtárny zaměstnavatele. Nicméně i zaměstnanec má možnost podat si sám daňové přiznání. (Finance.cz)
Fialova vláda podlehla lobbingu tuzemských bank. Za co lidé budou platit více? Přečtěte si také:

Fialova vláda podlehla lobbingu tuzemských bank. Za co lidé budou platit více?

Autor aktuality

Jana je redaktorkou Podnikatel.cz a její hlavní specializací je marketing, zajímá se také o firemní finance. Pravidelně hledá a píše nové příběhy podnikatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).