Máte podnikání jako vedlejšák? Připomeňte si, jak je to se zálohami

5. 2. 2024

Sdílet

5. 5. 24 / 1x / vedlejší podnikání, podnikatel, práce Autor: Podnikatel.cz s využitím DALL-E, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Důvodů, proč mají lidé podnikání jako vedlejší činnost, je celá řada. Pokud podnikáte tímto způsobem, zjistěte, jak je to s daněmi a sociálním a zdravotním pojištěním.

Jak píšou Finance.cz, u osob samostatně výdělečně činných podnikajících prostřednictvím činnosti hlavní je minimální záloha pro rok 2024 stanovena na 2986 Kč. U činnosti vedlejší neexistuje žádná univerzální minimální záloha na zdravotní pojištění nejen první rok podnikání, ale ani pro roky následující.

U činnosti vedlejší nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ, což znamená, že zdravotní pojištění se bude v tomto případě odvádět vždy jen ze skutečně dosaženého zisku. Pojistné tedy jednorázově doplatíte po podání přehledu o výši daňového základu zdravotní pojišťovně. Následně vám pojišťovna může vyměřit zálohy na další daňové období, které budete měsíčně platit a následně je opět vypořádáte po podání přehledu za rok 2024. Vždy však závisle na skutečně dosaženém zisku.

Výpočet výše pojistného na základě konsolidačního balíčku prošel výraznou změnou. To se navíc týká i činnosti vedlejší. Základ pro výpočet minimální zálohy pro vedlejší činnost se zvyšuje z původních 10 % na 11 % z průměrné mzdy platné pro daný rok. Vyhlašovaná průměrná mzda pak v roce 2024 činí 43 967 Kč. Oněch 11 % je tedy 4837 Kč. Minimální záloha bude činit 29,2 % z této částky, čili 1413 Kč.

V roce 2023 minimální záloha na sociální zabezpečení u činnost vedlejší byla 1178 Kč. Pro letošek se tedy zvýšila o 235 Kč měsíčně.

Platbu minimální měsíční zálohy nebo jiné měsíční zálohy na sociální pojištění vám pak může předepsat OSSZ po podání přehledu o příjmech a výdajích za daný rok. Vyšší záloha bude záviset na dosaženém zisku z podnikání. Při splnění zákonem stanovené podmínky však nemusíte na sociální odvést nic. Oproti tomu u samostatné výdělečné činnosti hlavní musí být pojistné uhrazeno vždy.

U činnosti vedlejší se sociální pojištění za zdaňovací období, kterým je kalendářní rok, nemusí hradit vůbec, jestliže je roční příjem do limitu. Tímto limitem je v roce 2024 částka 105 521 Kč, která činí 2,4násobek průměrné mzdy.

U příjmů za rok 2023 se pak jednalo o roční částku 96 777 Kč. Meziročně tedy došlo k nárůstu limitu o 8744 Kč. (Finance.cz)

Kdo všechno musí podat daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2023? Přečtěte si také:

Kdo všechno musí podat daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2023?

Autor aktuality

Jana je redaktorkou Podnikatel.cz a její hlavní specializací je marketing, zajímá se také o firemní finance. Pravidelně hledá a píše nové příběhy podnikatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).