Do 20. srpna se musí ČSSZ poslat první výkaz příjmů u všech zaměstnanců na dohodu o provedení práce. Výkaz je nutné podat elektronicky.
Všechny DPP se musí hlásit úřadům
Zaměstnavatelé musí od července evidovat všechny pracovníky na DPP včetně jejich příjmů. Doposud tato povinnost platila u dohodářů, jejichž měsíční příjem překročil 10 tisíc korun a podléhal tak pojistnému. Povinnost nahlásit dohodáře na ČSSZ se týká i pracovníků, se kterými byla dohoda uzavřena před červencem. Pro tyto zaměstnance platí, že je zaměstnavatel musí registrovat na úřadě do 20. srpna. Co se týče pracovníků, kteří již byli zaevidováni, nově už se hlásit nemusí. Přihlášení zaměstnanců pracujících na DPP lze udělat přes standardní formulář Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání).
Považujete evidenci všech zaměstnanců pracujících na dohody za přínosnou?
Výši příjmů bude nutné hlásit každý měsíc
Povinnosti zaměstnavatelů tím ale nekončí. Kromě nahlášení zaměstnanců pracujících na dohody musí nově ČSSZ sdělovat každý měsíc výši jejich příjmů, opět bez závislosti na účasti na nemocenském a důchodovém pojištění. Podání je nutné učinit do 20. dne v měsíci za měsíc předešlý, tj. za červenec do 20. srpna 2024, tedy do zítra. K hlášení slouží formulář výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce na ePortálu ČSSZ nebo personální a mzdový software, který takovou funkci podporuje. Výkaz lze rovněž využít pro přihlášení zaměstnanců na ČSSZ.
Další změny nastanou od roku 2025
Další změny u dohod nabydou pak účinnosti na začátku roku 2025. Nově se DPP budou považovat buď za klasické (ostatní) zaměstnání, nebo za zaměstnání malého rozsahu, přičemž bude záležet na výši sjednaného příjmu za měsíc (v roce 2024 by šlo o limit 4000 Kč). Výjimkou bude tzv. režim oznámené dohody, u kterého bude limit, od kterého se platí pojistné, ve výši 25 % průměrné mzdy. Režim nicméně budou moct dohodáři uplatnit jen na jednu DPP u jednoho zaměstnavatele.