Mateřská, rodičovský příspěvek či otcovská: Kolik činí, kdo je vyplácí a jaké jsou podmínky?

3. 11. 2021

Sdílet

2.8.22 3x/ matka a dítě, školka, děti, škola Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Těm, kteří se připravují na rodičovskou roli a neorientují se v dávkách, které mohou čerpat, pomůže aktuální Příručka pro nastávající rodiče, kterou vydala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) společně s Úřadem práce ČR (ÚP ČR).

Stahujte aktualizovanou příručku

Aktualizovaná Příručka pro nastávající rodiče shrnuje nejdůležitější informace
k podmínkám pro získání peněžité pomoci v mateřství (PPM), k vyplácení rodičovského příspěvku (RP), otcovské či vyrovnávacímu příspěvku v těhotenství.

Pomocí společné příručky pro rodiče chceme předcházet nedorozuměním, jelikož lidé občas nevidí rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a peněžitou pomocí v mateřství. Snažíme se, aby byly informace pro rodiče dostupné na jednom místě. Je pro nás důležité, abychom jednoduše vysvětlili, komu a za jakých podmínek dávky náleží, říká ústřední ředitel ČSSZ František Boháček.

Hlavním cílem příručky je zjednodušeně vysvětlit, jak o tyto příspěvky žádat a hlavně u kterých úřadů. V textu jsou uvedeny i veškeré zdroje informací, které se budou čtenářům hodit. Mysleli jsme přitom jak na rodiče, kteří zůstanou s dětmi doma, tak i na ty pracující nebo třeba na podnikatele a studenty. Informace v ní najdou také cizinci, vysvětluje generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Peněžitá pomoc v mateřství neboli „mateřská“

Peněžitou podporu v mateřství (mateřskou) čerpá rodič, který zůstane s dítětem doma. Maminky mohou tuto dávku začít čerpat nejdříve 8–6 týdnů před očekávaným termínem porodu. Abyste však mohli mateřskou čerpat, musíte v době, kdy na ni nastupujete, být nemocensky pojištěni a současně být v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou min. 270 dnů účastni nemocenského pojištění, popř. nastupovat alespoň v ochranné lhůtě. Ta může činit až 180 dnů od zániku nemocenského pojištění (u žen).

Mateřská se dá pobírat max. 28 týdnů, v případě narození dvou a více dětí až 37 týdnů. Výše peněžité pomoci v mateřství činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se zpravidla zjišťuje z příjmu za 12 kalendářních měsíců před měsícem nástupu na dávku.

Peněžitou pomoc v mateřství vyplácí ČSSZ.

Otcovská

Základní podmínka nároku tvoří účast na nemocenském pojištění, tj. např. trvání zaměstnání, které založilo účast na pojištění v době nástupu na tuto dávku (z příjmu ze zaměstnání je odváděno pojistné na sociální zabezpečení). U OSVČ musí být pro nárok na otcovskou splněna podmínka dobrovolné účasti na nemocenském pojištění OSVČ aspoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházejících dni nástupu na otcovskou. Nelze tedy o otcovskou žádat, pokud OSVČ nemá nemocenské pojištění nebo si o něj zažádá těsně před otcovskou.

Otec dítěte musí být zapsán v jeho rodném listě. Rodiče nemusí být sezdaní. Kromě otců může mít nárok na otcovskou také pojištěnec (muž či žena) pečující o dítě, které převzal do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, pokud dítě ke dni převzetí do péče nedosáhlo 7 let věku.

Psali jsme: Otcovská dovolená se prodlouží, podmínkou u OSVČ je nemocenské pojištění

Aktuálně se otcovská vyplácí 7 kalendářních dnů, přičemž od 1. 1. 2022 se doba poskytování otcovské prodlouží na 2 týdny. Výše otcovské je 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den, přičemž denní vyměřovací základ se vypočítává z příjmů za posledních 12 měsíců před nástupem na otcovskou.

Otcovskou vyplácí ČSSZ.

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství je poskytován ženám, které byly kvůli těhotenství či mateřství (do devátého měsíce po porodu) převedeny na jinou práci a v souvislosti s tímto převedením došlo k poklesu jejich započitatelného příjmu. Základní podmínkou nároku na tuto dávku je dočasné převedení těhotné zaměstnankyně na jinou práci z důvodu, že práce, kterou dosud vykonávala, je těhotným ženám zakázána nebo podle ošetřujícího lékaře taková práce ohrožuje její těhotenství. Dále jsou chráněny ženy, které jsou do konce devátého měsíce po porodu převedeny na jinou práci, a zaměstnankyně, které kojí, a jsou proto převedeny na jinou práci.

Také vyrovnávací příspěvek vyplácí ČSSZ.

Rodičovský příspěvek

Rodič může čerpat rodičovský příspěvek ode dne narození dítěte, nevznikne-li mu nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Pokud rodič čerpá mateřskou, může začít pobírat rodičovský příspěvek po dočerpání peněžité pomoci v mateřství. Nárok na rodičovský příspěvek vzniká rodiči, který osobně celodenně a řádně pečuje o nejmladší dítě v rodině. Zároveň je jedno, zda rodič pracuje.

V praxi tak může dítě svěřit zletilé osobě nebo využít předškolních zařízení. Pokud se rozhodne pro jesle či školku u dítěte mladšího 2 let, pak doba, kterou tam dítě stráví, nesmí přesáhnout 92 hodin měsíčně. Dávku je možné pobírat až do vyčerpání celkové částky 300 000 Kč (v případě vícerčat jde o 450 000 Kč), nejdéle však do 4 let věku nejmladšího člena rodiny.

Měsíční výše dávky se odvíjí od denního vyměřovacího základu, který stanovila příslušná okresní správa sociálního zabezpečení. Maximální hranici RP má každý svou vlastní – rodič může čerpat až do výše 70 % třicetinásobku denního vyměřovacího základu, což odpovídá zhruba měsíční výši mateřské. Pokud ale rodič mateřskou nepobíral nebo není možné denní vyměřovací základ stanovit, činí měsíční maximum 10 000 Kč (u vícerčat 15 000 korun). Měsíční výši je možné měnit, a to jedenkrát za 3 měsíce.

Rodičovský příspěvek vyplácí Úřad práce ČR.

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).