Mimořádnou valorizaci důchodů nahradí dočasný příspěvek, pod příslušnou novelou už chybí jen podpis prezidenta. Změna má pomoci zajistit dlouhodobost a udržitelnost důchodového systému.
Mimořádnou valorizaci nahradí dočasné plnění
Součástí novely zákona o důchodovém pojištění, kterou minulý týden schválil Senát, je mimo jiné úprava mimořádných valorizací penzí. Nově valorizaci důchodů v mimořádném termínu nahradí dočasné plnění, které se bude vyplácet částečně v jednotné výši v podobě dočasného přídavku k důchodu a částečně v závislosti na výši vypláceného důchodu. Touto změnou chce MPSV posílit sociální rozměr zvýšení v mimořádném termínu, aby se nadprůměrné důchody nezvyšovaly procentně více.
I u dočasného plnění bude nadále platit, že k němu dojde, pokud cenový růst překročí 5 %. Jestliže bude tato podmínka splněna, pak dojde v nejbližším červenci nebo ve lhůtě 4 měsíců, pokud bude podmínka splněna v dubnu, květnu nebo červnu, ke zvýšení procentních výměr vyplácených důchodů a zahájení výplaty dočasného přídavku k důchodu.
Místo navýšení o celý nárůst cen se pro stanovení výše dočasného přídavku k důchodu a zvýšení procentních výměr použije jen 60 % změřeného růstu cen. Takto stanovený růst bude rozdělen na dvě poloviny. Podle první poloviny se stanoví výše jednotné částky dočasného přídavku, a to tak, aby odpovídal částce zvýšení průměrného starobního důchodu o 30 % růstu cen. Podle druhé poloviny se určí procento zvýšení procentních výměr vyplácených důchodů, a to tak, aby opět odpovídalo zvýšení průměrného starobního důchodu o 30 % růstu cen. Rozdělením zvýšení na pevnou část a na procentní část bude zajištěno, že se v období bezprostředně po zvýšeném růstu cen relativně více zvýší příjmy příjemců nižších důchodů,
doplňuje důvodová zpráva k novele.
Souhlasíte s navrhovanou změnou?
Dočasný přídavek nebude tvořit součást důchodu, přestože bude vyplácen současně s ním, a na ukončení jeho výplaty naváže zvýšení důchodů od 1. ledna následujícího kalendářního roku. V tomto termínu budou zvýšeny i procentní výměry, avšak procento jejich zvýšení bude sníženo o to procento, o které již byly důchody navýšeny ve vazbě na výplatu dočasného přídavku. Výsledným a zamýšleným efektem bude, že na výši důchodů vyplácených v lednu roku následujícího po roce, v němž byl přiznán dočasný přídavek, nebude mít existence dočasného plnění vliv, tj. důchody budou ve stejné výši, jako by dočasné plnění vůbec neexistovalo a důchody byly zvýšeny pouze v lednu,
vysvětluje důvodová zpráva.
Změny se týkají i předčasných důchodů
Součást novely tvoří i úprava odchodů do předčasných důchodů. V současnosti lze odejít do předčasné penze v 60 letech věku nebo 3 roky před dosažením důchodového věku podle toho, která hodnota je nižší. Zároveň ovšem platí, že důchody přiznané před splněním podmínky důchodového věku jsou trvale sníženy. Míra krácení důchodu se odvíjí od počtu dní, které zbývají ode dne přiznání předčasného důchodu do dosažení důchodového věku.
Výše procentní výměry předčasného starobního důchodu se snižuje za každých i započatých 90 kalendářních dnů z doby ode dne, od kterého se důchod přiznává, do dosažení důchodového věku o 0,9 % výpočtového základu za období prvních 360 kalendářních dnů, o 1,2 % výpočtového základu za období od 361. kalendářního dne do 720. kalendářního dne a o 1,5 % výpočtového základu za období od 721. kalendářního dne.
Novela počítá s tím, že se zkrátí maximální rozsah možného předčasného odchodu do důchodu na 3 roky. Dále zákon zpřísňuje a sjednocuje koeficienty krácení za předčasnost, a to z důvodu omezení motivace předčasného odchodu z trhu práce do neaktivity. Každé započaté 90denní období by nadále mělo být penalizováno částkou odpovídající vždy 1,5 % výpočtového základu (už by se nepočítalo v prvních obdobích 0,9 % a 1,2 %). Zásadní je i to, že další podmínkou nároku na předčasný důchod má být získání pojištěné doby 40 let.
Dále by mělo dojít k vynětí procentních výměr trvale krácených starobních důchodů vyplácených před dosažením důchodového věku z valorizací důchodů.
Novela bude účinná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení.