Mobilní aplikaci eDoklady má v telefonu už téměř půl milionu lidí. Největší obavy však souvisí s kybernetickými útoky a ztrátou dat, rizikem zneužití anebo přílišným dohledem nad jejich soukromím ze strany státu. Jsou namístě?
Bezpečnosti a ochraně osobních údajů v souvislosti s dalším rozšířením aplikace eDoklady se věnovala nedávná konference, kde byla představena opatření, která by měla bezpečnost zajistit. Příklad je ztracený telefon. Na rozdíl od ztracené peněženky s doklady je při ztrátě telefonu možné zneužití údajů mnohem složitější. Data z aplikace jsou bezpečně uložena v zašifrovaném úložišti telefonu a přístup je zabezpečen PINem a biometrií. Jedná se o standardní zabezpečení, které využívají například i bankovní aplikace.
Občanka v mobilu a soukromí
Není třeba ani obav, že je člověk více kontrolován ze strany státu. eDoklady přistupují pouze k fotoaparátu, bluetoothu a internetovému připojení telefonu, a to pouze při používání aplikace. Žádné další služby aplikace nevyžaduje a neshromažďuje data uživatelů, ani o užívání aplikace. Historie ověřování může být sledována pouze ze strany ověřovaného občana, ověřující bez svolení nemůže údaje ukládat, ani je později používat. Při prokazování navíc občan vždy ví, jaké údaje sdílí,
uvedl Ondřej Menoušek, ředitel odboru služeb eGovernmentu v Digitální a informační agentury, která je vydavatelem aplikace.
Bezpečnost a samotný uživatel
Na bezpečnost při používání aplikace eDoklady musí dbát i samotní uživatelé. Měli by dodržovat veškerá bezpečnostní doporučení. Například chránit svá mobilní zařízení zámkem, potvrzovat operace za využití biometrických údajů, nenechávat je bez kontroly, stahovat aplikace pouze z ověřených zdrojů, ověřovat si, komu údaje předáváme se zapnutou historií prokazování, připojovat se jen k důvěryhodné internetové síti a v případě ztráty telefonu odpojit zařízení od aplikace v Portálu občana.