Lidé z Ukrajiny, kteří přichází do České republiky, aby zde našli azyl, mají volný přístup na český trh práce. Pokud u nás požádají o dočasnou ochranu, mohou začít pracovat ihned.
Ukrajinci, kteří v období od 24. února do 20. března 2022 získali speciální vízum za účelem strpění, se nyní považují za cizince s udělenou dočasnou ochranou. Dočasná ochrana se uděluje do 31. března 2023.
Jak je to však s možností podnikání? A mohou v České republice případně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost bez živnostenského oprávnění?
Jak upozorňuje ministerstvo průmyslu a obchodu s odkazem na živnostenský zákon, občan Ukrajiny v postavení zahraniční fyzické osoby je povinna předložit k ohlášení živnosti (případně k žádosti o koncesi) doklad o pobytu. Státním občanům Ukrajiny, kteří nově přicházejí na území České republiky (případně těm, kterým končí na území České republiky pobyt, který již nelze prodloužit), je udělována dočasná ochrana.
Psali jsme: Jaká jsou práva zaměstnanců v ČR a jak nenaletět podvodníkům? Ukrajincům poradí krátké video
Občané Ukrajiny, kterým bylo udělena, mohou, za předpokladu splnění všeobecných podmínek provozování živnosti, jako je například plná svéprávnost, bezúhonnost atd., získat v České republice živnostenské oprávnění.
uvedl David Hluštík z Odboru komunikace Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.
Například tlumočnická činnost jako taková spadá do obsahové náplně živnosti volné s předmětem podnikání „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, obor činnosti 69. „Překladatelská a tlumočnická činnost“. Z režimu živnostenského podnikání je vyloučena pouze činnost soudních tlumočníků a soudních překladatelů.