Aby nemusela osoba samostatně výdělečně činná, která nemůže kvůli nemoci nebo zranění vykonávat svou činnost, hradit zálohy na zdravotní pojištění, musí splnit dané podmínky.
Pokud jde o celý kalendářní měsíc, nemusí OSVČ platit zálohy. Je však nutné skutečnost, že nelze kvůli nemoci nebo zranění vykonávat samostatnou činnost, oznámit zdravotní pojišťovně. Tuto skutečnost je třeba pojišťovně nejen oznámit, ale také doložit lékařským potvrzením, nejen přestat platit zálohy. Například u Všeobecné zdravotní pojišťovny lze využít formulář, který je k dispozici.
Doporučuje se předložení kopie počátku a ukončení „neschopenky“ nebo potvrzení o výplatě dávek od ČSSZ. V případě, že OSVČ tuto povinnost nesplní, zdravotní pojišťovna se bude domnívat, že záloha na pojistné zaplacena nebyla. Pracovní neschopnost lze samozřejmě doložit i zpětně, a to při odevzdání přehledu o příjmech a výdajích, ovšem včasným doložení lze předejít problémům se stanovením předpisu záloh a následného dopočtu odvodu z minimálního vyměřovacího základu.
Důležitá je účast na nemocenském pojištění
Na snížení minimálního vyměřovacího základu při ročním vyúčtování má OSVČ však nárok pouze v případech, kdy byla po celý kalendářní měsíc uznána práce neschopnou a měla nárok na nemocenské z nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných, popřípadě pobírala takové nemocenské. Při odevzdání přehledu je třeba doložit tuto skutečnost potvrzením OSSZ.
Jestliže je tedy OSVČ uznána práce neschopnou, avšak nepobírá nemocenské, bude muset i za měsíce pracovní neschopnosti uhradit pojistné na zdravotní pojištění alespoň v minimální výši.