Ukončit samostatně výdělečnou činnost nelze jen tak. O skutečnosti je třeba obeznámit některé úřady a instituce. Patří mezi ně zdravotní pojišťovna?
Jak upozorňuje Všeobecná zdravotní pojišťovna, OSVČ má povinnost zdravotní pojišťovně ohlásit ukončení své výdělečné činnosti. Učinit tam musí nejpozději do 8 dnů ode dne, kdy činnost ukončila. Povinnost ukládá zákon o veřejném zdravotním pojištění.
Není nutné hned vyrážet na pojišťovnu s oznámením, například zrovna VZP nabízí možnost nahlásit ukončení samostatné výdělečné činnosti on-line, prostřednictvím webového formuláře „Oznámení o ukončení samostatné výdělečné činnosti“, případně prostřednictvím tiskopisu „Přihláška a evidenční list pojištěnce“. Online oznámení nabízí i další zdravotní pojišťovny.
Pokud OSVČ disponuje datovou schránkou, lze využít i ji. Zrušení živnosti lze nahlásit e-mailem na adresu podatelna@vzp.cz.
Ukončení podnikání na základě živnosti
Pokud OSVČ podniká na základě živnostenského oprávnění, má možnost ukončit výdělečnou činnosti oznámením, které předá na živnostenský úřad. V tomto případě bude ohlašovací povinnost vůči pojišťovně také splněna. Stejně tak svou povinnost splní v případě, že oznámí ukončení paušálního režimu prostřednictvím orgánu Finanční správy ČR,
dodává VZP.
Po ukončení živnosti musíte pojišťovně hlásit další informaci
Po ukončení samostatně výdělečné činnosti musí pojištěnec zdravotní pojišťovně oznámit, do které kategorie plátců zdravotního pojištění bude dále patřit – státní pojištěnec, zaměstnanec, OBZP. A to do 8 dnů. Zároveň musí také doložit, že má na zařazení do příslušné kategorie pojištěnců nárok. Například student předloží potvrzení o studiu, důchodce potvrzení o přiznání důchodu, nezaměstnaný v evidenci úřadu práce potvrzení z úřadu práce.