Osoba samostatně výdělečně činná je povinna zdravotní pojišťovnu obeznámit o zahájení a ukončení činnosti. A to do 8 dnů. Jak je to však v případě přerušení živnosti?
Pokud se OSVČ rozhodne přerušit svou živnost, znamená to, že samostatně výdělečnou činnost po nějakou dobu vůbec nevykonává. Tudíž z ní nemá žádné příjmy. Na rozdíl o zahájení či ukončení živnosti není povinné tento fakt pojišťovně oznamovat. Pokud se tak ale nestane, OSVČ zůstává i během přerušené živnosti v evidenci a musí tak plnit dané povinnosti. Jak upozorňuje Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), přerušení živnosti je tedy rozhodně lepší pojišťovně oznámit.
Jak je to se zálohami?
Po podání oznámení o přerušení samostatné výdělečné činnosti nebude muset OSVČ platit zálohy na pojistné. Datum přerušení nelze zvolit zpětně. Doba přerušení není nijak omezena. Je však třeba pojišťovnu obeznámit o opětovném zahájení výdělečné činnosti.
Při vyúčtování pojistného na základě podaného přehledu o výši daňového základu ze samostatné výdělečné činnosti se pak bude vycházet pouze z měsíců, kdy byla samostatná výdělečná činnost v daném roce vykonávána. V letech následujících, kdy nebude podnikání stále obnoveno, není třeba přehled podávat,
uvádí VZP.
Během přerušení samostatné výdělečné činnosti má povinnost platit si zálohy na pojistné ten, kdo není zaměstnán ani nepatří do kategorie pojištěnců, za které je plátcem pojistného stát.