Než byla EET pozastavena, došlo ke schválení tzv. zvláštního režimu EET. OSVČ, které splnily určité podmínky, měly mít možnost místo klasické EET vydávat účtenky z předtištěného bloku. Co teď s bločky, když se EET ruší?
Co měl být zvláštní režim
V květnu 2020 neměly odstartovat jen poslední dvě vlny EET, ale měly u EET začít platit i další novinky. Jednou z nich byla i například možnost evidovat tržby ve zvláštním papírovém režimu. Offline režim (tzv. zvláštní režim evidence) spočíval v tom, že podnikatel, který splní určité podmínky, měl mít možnost místo klasické EET vydávat účtenky z předtištěného bloku, které dostal od finančního úřadu. Vzhledem k pozastavení EET kvůli koronavirové pandemii sice k aktivaci zvláštního režimu nedošlo, řada OSVČ si však bločky účtenek již stihla vyzvednout.
Bločky vyhoďte
Nyní, když už je jisté, že se EET zcela zruší, jsou ovšem bločky účtenek zbytečné. Jak ale ujišťuje finanční správa, OSVČ je nemusí na úřad vracet a mohou je v klidu vyhodit. Dosud vydaná povolení pro evidování tržeb ve zjednodušeném nebo zvláštním režimu pozbydou právní účinky a neukončená řízení o žádostech o povolení pro evidování tržeb ve zjednodušeném nebo zvláštním režimu budou se zastaví.
Evidující podnikatelé nemusí v souvislosti s ukončením evidence tržeb ve vztahu k Finanční správě činit žádné kroky. Není povinností poplatníka oznamovat správci daně skutečnost, že nepřijímá evidované tržby, ani v případě, že tyto tržby evidoval dobrovolně. Není třeba zneplatňovat certifikáty, protože všechny vydané certifikáty budou od 1. ledna 2023 automaticky neplatné,
uzavřel zástupce generálního ředitele finanční správy Jan Ronovský.