Je zaměstnavatel povinen převzít výpověď osobně a potvrdit, že ji převzal?

29. 11. 2022

Sdílet

29.11.22 1*/žena, dokument, dopis, psaní, lejstro, pochybnost Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Při předání výpovědi zaměstnavateli ze strany zaměstnance je možné využít hned několik způsobů. Musí zaměstnavatel potvrdit, že přijal výpověď při osobním předání zaměstnancem?

Při doručování výpovědi se nabízí osobní doručení, doručení prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací a doručení datovou schránkou. O jednotlivých možnostech pojednává zákoník práce.

Problematiku řeší čtenáři serveru Podnikatel.cz v rámci diskuze na Businesscenter.cz

Chce předat výpověď osobně, zaměstnavatel ale předání maří

Jeden z nejčastějších způsobů doručování výpovědi je v místě sídla zaměstnavatele. Zaměstnanec doručuje písemnost určenou zaměstnavateli zpravidla osobním předáním v místě sídla zaměstnavatele. Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel povinen doručení písemnosti podle věty první písemně potvrdit, uvádí zákoník práce. 

Chybovat při doručení výpovědi zaměstnavateli se nevyplácí Přečtěte si také:

Chybovat při doručení výpovědi zaměstnavateli se nevyplácí

Zákoník práce výslovně neuvádí výčet osob, které jsou oprávněny k převzetí takové písemnosti. Může se tak jednat přímo o zaměstnavatele fyzickou osobu (OSVČ) nebo o statutární orgán u právnických osob. Dále o jejich zaměstnance, přímé nadřízené zaměstnance a osoby oprávněné k přebírání pošty, personalisty apod. Zaměstnanec si nechá na kopii písemnosti potvrdit převzetí s výslovným uvedením, kdo a kdy písemnost převzal.

Potvrzení převzetí výpovědi

Potvrzení převzetí výpovědi je velmi důležité. Uplatní se hlavně v situacích, kdy hodlá zaměstnavatel doručení písemnosti zmařit. Ale i na takovou situaci zákoník práce myslí: Doručení písemnosti určené zaměstnavateli je splněno, jakmile ji zaměstnavatel převzal. Jestliže zaměstnavatel odmítne převzít písemnost, neposkytne součinnost nebo jinak znemožní doručení písemnosti v místě sídla nebo v místě podnikání zaměstnavatele, považuje se písemnost za doručenou dnem, kdy k takové skutečnosti došlo.

Doporučuje se předávat písemnost před svědkem a v případě odmítnutí převzetí zaměstnavatelem se na kopii výpovědi doplnit záznam s uvedením komu a kdy měla být písemnost předána s podpisem zaměstnance a jeho svědka. Tuto kopii si zaměstnanec samozřejmě uschová pro případ sporu. 

Další způsoby předání výpovědi a jejich úskalí podrobně popisuje článek Chybovat při doručení výpovědi zaměstnavateli se nevyplácí

Potřebuje zaměstnavatel potvrzení o předání výplatních lístků zaměstnancům? Přečtěte si také:

Potřebuje zaměstnavatel potvrzení o předání výplatních lístků zaměstnancům?

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).