Lidé bez zaměstnání mohou využít služeb úřadů práce, které se jim pokusí pomoci v hledání nové pracovní pozice. Být v evidenci úřadu práce však přináší celou řadu povinností. Jak je to s nutností nastoupit, případně se zúčastnit pracovního pohovoru, na každém místě, které úřad práce nabídne?
Jak uvádí Úřad práce ČR na svých webových stránkách, prioritním posláním tohoto úřadu je zprostředkování vhodného zaměstnání, které zohledňuje žadatelovy možnosti, znalosti, dovednosti, představy a specifická omezení (např. zdravotní stav, péče o malé děti apod.). Bude mu doporučena taková práce, která bude odpovídat tomu, co žadatel o práci hledá.
Je důležité, aby žadatel zprostředkovateli na úřadu práce sdělili své představy a přesně formuloval jeho očekávání. Pokud se toto zanedbá, může se stát, že bude poslán na volné místo, které nebude zcela odpovídat tomu, co hledá,
upozorňuje úřad.
Co hrozí v případě odmítnutí?
V případě odmítnutí vhodného zaměstnání bez uvedení vážných důvodů (např. zdravotní stav, změna bydliště, péče o malé děti) může být žadatel z evidence sankčně vyřazen.
Vhodné zaměstnání je takové zaměstnání, které odpovídá zdravotní způsobilosti uchazeče, a pokud možno jeho kvalifikaci, schopnostem, dosavadní délce doby zaměstnání, možnosti ubytování a dopravní dosažitelnosti zaměstnání.
Délka pracovní doby vhodného zaměstnání musí činit nejméně 80 % stanovené týdenní pracovní doby a zaměstnání musí být sjednáno na dobu neurčitou, nebo na dobu určitou delší než 3 měsíce. Vhodné zaměstnání dále musí zakládat povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění.