Zažil jsem kontrolu po pracovní době, ale ne vyloženě pozdě. Byl jsou tou dobou doma, co jsem se už vrátil z práce. Paní jsem vysvětlil, že už 2 dny chodím do práce, omlouvala se.
Jinak mi přijde divné, aby na člověka zvonili brzy ráno nebo pozdě v noci. Co když někdo tvrdě spíš. Nebo večer je ve vaně, sprchuje se. To nestihne do pár minut přijít otevřít, tak má smůlu? Má být v pohotovosti a nesmí se ani osprchovat? Nebo lidi taky chodí na WC. Nechci být vulgární, ale utřít se a tak, pár minut to může trvat. Potom ještě sejít schody, takže nemusí člověk stihnout, aby ho hned viděli. Já ty kontroly nemocných považuji za neskutečnou buzeraci.
4. 3. 2022, 20:25 editováno autorem komentáře
Kontroly mi vůbec nedávají smysl, např. někdo je po otřesu mozku, pustili ho z nemocnice, tam mu řekli, že procházky ano a bez omezení. To bylo v době, kdy směla být procházka celodenní. Dnes to nejde, bereš peníze, tak vycházka jen limitovaně v určitý čas. To jako lidi simulují, když někdo má zlomenou ruku, nohu, po otřesu mozku, po operaci. Třeba po břišní operaci jsem měl chodit kvůli riziku embolie. Aby se někdo netoulal má význam hlavně u respiračních onemocnění. Ne kdo je po infarktu nebo kardiooperaci a měl by naopak co nejvíc chodit na procházce, aby lehce trénoval srdce.
Podotýkám ,že neschopenku jsem neměl více než 7 let. Nemoci řešil přechozením, dovolenou nebo sick days. Ale z principu mi ta šikana vadí.
Mně obecně vadí, jak po člověku šlapou kvůli prkotinám. Třeba vás div nestáhnou z kůže, když si jako nezaměstnanej vyděláte pár korunek nad limit, přitom se vesele stát okrádá na daních o miliony, dost možná miliardy. To by se mně taky líbilo, moct si někam ulejt třeba půlku vejplaty a pak před berňákem hrát, jak jsem chudej a přitom si jezdit v autíčkách za miliony, užívat si perfektní dovolený, ....
Procházky při pracovní neschopnosti nemůže lékař povolit bez omezení. Pokud to zdravotní stav dovoluje, jsou možné vycházky při nemocenské v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v rozmezí od 7 do 19 hodin. Může to být v celku nebo rozdělené po úsecích. Zaměstnavatel má tento údaj uvedený na e-neschopence. Asi ani po infarktu nebude nemocný denně chodit více než 6 hodin :-)
Máte pravdu, je povolených jen 6 h denně a Vy pak musíte striktně dodržet ten čas. Pokud chceš kardiaku na procházku, musíš hlídat čas. Ona kontrola klidně přijde i v době vycházky, ale tehdy tě doktor omluví.
Je to skvělé, že třeba v horkém počasí nemůže ten kardiak na procházku večer, ale musí za slunce, když je třeba ten tropický hic. Pořádek musí být. Asi každému prospěje stres, aby se z vycházky včas vrátil. A po obědě si nesmí dát šlofíka. Má totiž vycházku a chce-li ji využít, musí jít ven. Jinak má smůlu. Prostě když už máš ty vycházky, tak ti to paciente znepříjemníme.
Domnívám se, že léčí i klid, zejména ve smyslu absence zbytečného stresu. To se netýká jen kardiaků, i když u nich to platí asi nejvíc. Mít přesně stanovený čas a ten striktně dodržovat. Vycházka v celku, tak opravdu nikdo nebude asi chodít 6 h v kuse. Dokud směly být vycházky bez omezení, tak ten člověk nemusel tak plánovat čas. Chtě se projít, prošel se. Venku se unavil, vrátil se dříve a nevadilo mu, že zmešká kus vycházkového času. Jinak po infakrtu se klidně chodí 4-5 h denně, klidně itěch 6, to vůbec není na škodu. To chození může být totiž takové, že si třeba na chvíli venku sedne, 20 minut si odpočine na lavičce pak pokračuje v procházce. Pak ani těch 6 h nemusí být mnoho.
https://www.finance.cz/539450-kontrola-na-nemocenske-kdo-a-kdy-kontroluje-sankce/
Víte, že existují i neomezené vycházky?
Výjimečně může ošetřující lékař v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují pojištěnci, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek, jak to definuje zákon, povolit, aby si tento pojištěnec volil dobu vycházek sám podle svého aktuálního zdravotního stavu. Pak neplatí limit nejvýše 6 hodin, vycházky jsou povoleny tzv. „bez omezení“. V praxi jde především o pacienty s onkologickým nebo psychiatrickým onemocněním. Ale má to háček.
Dříve mohl o neomezených vycházkách rozhodnout přímo ošetřující lékař. Bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek však prosadil od r. 2012 změnu, a postup tak pacientům, ale i jejich lékařům, zkomplikoval. Pacient musí požádat lékaře a ten musí požádat správu sociálního zabezpečení. Až když orgán nemocenského pojištění, tedy okresní nebo v Praze pražská a v Brně městská správa souhlasí, může neomezené vycházky povolit lékař. Ale jen na 3 měsíce. Pokud trvá pracovní neschopnost u závažné nemoci třeba rok, musí se žádat opakovaně, celkem třeba čtyřikrát.
Neomezené vycházky existují, ale v praxi ji vystaví pouze onkologicky nebo psychiatricky nemocným pacientům.
Prakticky nemarodím, co se týče angín, nachlazení. Co si pamatuju, byla jsem doma s covidem - tam samozřejmě izolace, jinak operace ruky, operace břicha. Ani jedna věc za kterou bych si mohla nebo simulovala. Ani v jednom případě nemělo omezení vycházky žádný léčebný efekt. Tedy to považuji za šikanu.
Chápu respirační onemocnění atp. Asi bych chápala pracovní úrazy kvůli zneužívání. Ale zlomeniny, infarkt, pooperační stavy... Zkrátka vše, kde nelze důvod neschopenky simulovat a vycházka nemá vliv léčbu, je to blbost
Povinnost být při neschopence doma je v podstatě trest za to, že člověk marodí. Kvůli lidem, kteří údajně zneužívají systém jsou trestáni prevntivně všichni. Akorát se ten trest nenazývá trestem, ale "léčebným režimem".
Už jsem psal, že neschopenku jsem neměl více let a poukazoval jsem na to, že např. po břišní operaci je naopak lepší chodit, v nemocnici to doporučují. Je zvláštní, že co doporučují lékaři tak naopak správa sociálního zabezpečení omezuje a trestá.
Ono jde přitom velmi lehce vysledovat, kdo je jak často nemocný. Jestli někdo má lehké resprirační onemocnění 5-6x do roka a nebo naopak, kde jiný se nechá uznat až při opravdové chřipce, kde má vysoké horečky. Třeba u dětí jsou zcela běžné respirační infekce, někde jsem četl snad 8x ročně, navíc asi o prázdninách se nejde se vším k lékaři, možná i častěji. Rozumné firmy např. hradí lidem určitý počet dní v roce v plné výši dobu nemocenské. Cílem je, aby se člověk řádně vyléčil a nebyl za vlastní léčbu trestán. V systému pojištění je naopak jedno, jestli někdo jde s takovou nemocí k lékaří po více letech a nebo se nechá uznat každé dva měsíce. U pracovních úrazů nevím, nemyslím, že někdo si nechá naschvál u lisu udrtit pár prstů, aby tím získal pár týdnů neschopenku.
Než mít takovou šikanu, já osobně bych nejraději zrušil to pojištění na dobu nemoci. Přesněji, nebylo by na krátkodobé nemoci, pojištění by se platilo jen pro věci jako různé úrazy, operace, onkologická onemocnění ap. Kdo dostane resprirační onemocnění by měl nárok na neplacenou absenci v práci. Většina lidí by na tom netratila. Já do systému nasypu daleko víc peněz, kde to odčerpají skuteční simulanti. A pojištění bych nechal pro věci, kde jde o delší nemoc a simulovat nejde. Proč mám přispívat krom dávek nemocenské na placení lidí, kteří mě leda šikanují svými kontrolami? Myslím, že lidé pracující na ičo to tak mají, nemusí si platit pojištění pro případ neschopnosti a pak je bez peněz. Mně by bohatě stačilo mít to pojištění pro vážné nemoci a pro krátkodobější nemoci být bez něj. Ono na tom pojistném platím opravdu dost peněz.
Chápu, že člověk s angínou nemá courat venku. V pořádku. Já jdu za pár dní na operaci karpálu, už mám jednu ruku za sebou a tedy vím, že mě čeká ca 6 týdnů doma. Z toho první 3 budu mít dlahu a člověk je dost neschopnej se o sebe postarat - prsty nefungují, nedá se zapnout podprsenka, zavázat tkaničky, zapnout knoflík, udělat culík... Bydlíme na malém městě, takže se nedostanu ani nakoupit (nemůžu řídit). Partner dělá klasika zhruba od 8 do 17, já budu mít vycházku 12-18. Než dorazí domů, vycházka mi skončí. Celý den je člověk doma uvázaný jak čokl u boudy. Fakt nechápu, jak moji léčbu ohrožuje, když bychom si večer vyrazili na procházku nebo do hospody. Jako zlomíte si ruku a nesmíte ani do kina. A říkají tomu dodržování léčebného režimu. Btw. by mě zajímalo, co mají dělat lidi, co jsou doma sami a mají třeba pejska. Celej život zvyklej chodit třeba v 6 ráno ven, v 10 večer... Co s ním jako mají dělat??
Hledáte vše špatné.
Mnoho nepříznivých situací se dá řešit. A jak se říká v nouzi poznáš přítele.
Na vycházku či na nákup můžete s partnerem o víkendu. Nakoupit se dá na týden dopředu. Spousta lidí nákupy běžně zajišťuje o víkendu.
V době pracovní neschopnosti do hospody? To snad opravdu ne!
I kino si lze na 6 týdnů odepřít.
Venčení pejska?
Klidně jej vyvenčit v 6 ráno a v 10 večer a v době PN délku venčení omezit na nezbytnou dobu. Že by se kontrola zrovna trefila do této doby je hodně nereálné :-)
Pejska nemám, do hospody nechodím, toto prostředi nesnáším, ten smrad, vožraly apod. To si raději uvařím sama a donáška je drahá. Když máte 50-100 Kč na den, díky tomu, že Vás v práci psychicky šikanovali a nemáte vůbec nic. A místo tetanovky Vám píchnout varicella. FYI, takže doktoři ubližují, to je můj názor!!! Do té doby jsem byla úplně zdravá a normálně jsem pracovala.
Tak ono být 6 týdnů sám doma je docela na palici. Co máte proti hospodě?? Jako že s rukou v sádře je špatný jít na večeři nebo si dát skleničku vína? Co má asi tak člověk dělat když je zavřený doma a může koukat max na telku, protože z manuálních činností je zcela vyřazen?? Omezení vycházky v takových případech prostě nemá na rekonvalescenci žádný vliv a tedy je naprosto nesmyslné. Nemůžu vařit, nemůžu uklízet, nemůžu dělat prakticky nic a tedy ano, příchod partnera je jediný světlý bod. A místo aby mě vytáhl někam ven, sedíme doma jako blbci.
Nepřímo nám sdělujete, že kontroly nechodí v době tzv. nočního klidu? Mně by bylo divné, kdyby mě kontrola budila třeba v 23 h večer nebo v pět ráno. Ale kdo nemá vycházky tak prostě ven nesmí, nic o tom co píšete tam uvedeno není. Pejsek ať vykoná potřebu pěkně doma jako kočička, že? Opravdu pes vydrží 16 h bez WC? Asi psa nemáte. U těch psů je větší problém, že oni potřebují ven nejen kvůli WC, ale mít trošku pohybu. U některých plemen to je nutnost. Ale to přesahuje zdejší téma.
Je to spíš tak, že být zavřený mezi 4 mi stěnami jde člověku poněkud na hlavu. To poznali lidi v době home office. Pokud někdo ráno cestuje hromadnou dopravou, kousek se projde na zastávku a od ní, tak tu u rčité minimum pohybu je. Být zavřený jako vězeň bez možnosti vycházky opravdu dost silně negativně působí na psychiku člověka. V té nemocnici je možné se projít po chodbě, ale naše byty bývají dost malé a tam se člověk neprojde ani takto minimálně.
https://socialni-poradna.eu/kontrola-v-nemocenske/
Obecně platí, že rozsah a doba, kdy jsou prováděny kontroly nemocných v pracovní neschopnosti, není nijak speciálně vymezen. Platí tedy, že kontrola může přijít téměř „kdykoliv“. Jediné omezení je to, že kontrola by měla dodržovat noční klid.
Problematika nočního klidu je ukotvena v Zákoně o ochraně veřejného zdraví, kde je taxativně stanovena doba pro noční klid, tj. v čase od 22.00 hod do 6.00 hod.
Obecně dále ale platí, že to, že Vás kontrola během neschopenky nezastihne doma, neznamená automaticky „problém“. Následně jste zpravidla vyzván k „podání vysvětlení“. Je tedy logické, že pokud by kontrola dorazila například v devět hodin, a vy byl doma například s chřipkou, je poměrně snadno obhajitelné, že jste spal a zvonek neslyšel.
Jinými slovy, neexistuje jasný seznam, co je ještě „v pořádku“ a kde již „hrozí riziko“ ztráty nemocenských dávek. Jedná se vždy o individuální posouzení konkrétní situace.
Takže hurá brzy ráno a pozdě večer na procházku :-) :-) :-) :-) :-)
A u těch pejsků jsem jen reagovala na to, co psala Leeroo :-)
Ano, nastavený systém není optimální, a také nikdy nebude, aby vyhovoval všem stranám. Když se něco zneužívá, obvyklá reakce úřadů je zpřísnění, které spíš dolehne na ty poctivé.
U "práce neschopného" (= nemocného) se obecně předpokládá, že k vyléčení potřebuje mít doma klid a to se týká i té zlomené ruky, kdy je potřeba, aby byl člověk zejména v prvních týdnech více v klidu, správně ji polohoval a kost měla možnost dobře srůst.
Všem diskutujícím přeji hlavně hodně zdraví :-)
Nepíšete, zda jste o vycházky paní doktorku žádala a ona vám je nedala, nebo jestli jste si jen o ně neřekla a paní doktorku vám je napsat nenapadlo.
Lidé by se neměli bát slušně se ptát a žádat o to, co si myslí, že jim pomůže.
Neumím si představit lékaře, který by na žádost pacienta nenapsal vycházky, pokud to důvod pracovní neschopsnosti umožňoval.
No, to pak máte těžký. Od paní doktorky očekáváte samozřejmost (vycházky, zájem o uzdravení pacienta, ...), a Vy sama neuděláte ani to, že si o vycházky řeknete, zeptáte se. Naše lékařství je hodně zaměřeno na řešení následků nemocí medikací. Ostatním (pohodou, zdravým životním stylem) si musíme umět pomoci sami.
Pokud jste v izolaci nebo karanténě kvůli nakažlivému onemocnění, tak ven nesmíte. U Covidu můžete chodit ven až po negativním testu, pak zruší neschopenku a budete moci do práce a mezi lidi.
U infekčních nemocí chápu tu nařízenou izolaci se zákazem vycházení, krom návštěvy lékaře nebo hygienické stanice ap.
Poraďte se se svou lékařkou.
Podmínky se od 19. února měnily.
Viz https://covid.gov.cz/situace/onemocneni-obecne-o-opatrenich/izolace
Už je to dost dlouho, co jsem byl na nemocenské. Byly to tři týdny a kontrolovali mne třikrát: druhý a čtvrtý den a pak po čtyřech týdnech, kdy jsem už pracoval.
Problém je, že mne "nezastihli" ani jednou - byl jsem po úrazu jediného oka prakticky slepý (respektive to oko jsem měl zakryté) a prostě jsem nebyl schopen dopravit se dostatečně rychle ke dveřím a otevřít. Navíc jsem si přitížil tím, že jsem si ve schránce nevyzvedl lístek, nepřečetl a okamžitě nevolal zpět.
Jediné štěstí bylo, že když úřednice zjistila, že kontrolují "slepce", prohlásila, že to je blbost a "omluvila" mne.
Ta pravidla jsou psána naprosto bezohledně, tak, aby usnadnila práci úřadu, a s předpokladem, že každý je podvodník, který se prostě "hází marod". Říkají tomu "kontrola dodržování léčebného režimu", ale tím režimem není rozhodně míněn "klid na lůžku", ale "být neustále ve střehu a hlídat zvonek", bez pauzy, čtrnáct hodin denně.