https://socialni-poradna.eu/kontrola-v-nemocenske/
Obecně platí, že rozsah a doba, kdy jsou prováděny kontroly nemocných v pracovní neschopnosti, není nijak speciálně vymezen. Platí tedy, že kontrola může přijít téměř „kdykoliv“. Jediné omezení je to, že kontrola by měla dodržovat noční klid.
Problematika nočního klidu je ukotvena v Zákoně o ochraně veřejného zdraví, kde je taxativně stanovena doba pro noční klid, tj. v čase od 22.00 hod do 6.00 hod.
Obecně dále ale platí, že to, že Vás kontrola během neschopenky nezastihne doma, neznamená automaticky „problém“. Následně jste zpravidla vyzván k „podání vysvětlení“. Je tedy logické, že pokud by kontrola dorazila například v devět hodin, a vy byl doma například s chřipkou, je poměrně snadno obhajitelné, že jste spal a zvonek neslyšel.
Jinými slovy, neexistuje jasný seznam, co je ještě „v pořádku“ a kde již „hrozí riziko“ ztráty nemocenských dávek. Jedná se vždy o individuální posouzení konkrétní situace.
Takže hurá brzy ráno a pozdě večer na procházku :-) :-) :-) :-) :-)
A u těch pejsků jsem jen reagovala na to, co psala Leeroo :-)
Ano, nastavený systém není optimální, a také nikdy nebude, aby vyhovoval všem stranám. Když se něco zneužívá, obvyklá reakce úřadů je zpřísnění, které spíš dolehne na ty poctivé.
U "práce neschopného" (= nemocného) se obecně předpokládá, že k vyléčení potřebuje mít doma klid a to se týká i té zlomené ruky, kdy je potřeba, aby byl člověk zejména v prvních týdnech více v klidu, správně ji polohoval a kost měla možnost dobře srůst.
Všem diskutujícím přeji hlavně hodně zdraví :-)