Vlákno názorů k článku
Může kontrola na neschopence dorazit v jakoukoliv denní i noční dobu? od Leeroo - Chápu, že člověk s angínou nemá courat venku....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 3. 2022 3:16

    Leeroo

    Chápu, že člověk s angínou nemá courat venku. V pořádku. Já jdu za pár dní na operaci karpálu, už mám jednu ruku za sebou a tedy vím, že mě čeká ca 6 týdnů doma. Z toho první 3 budu mít dlahu a člověk je dost neschopnej se o sebe postarat - prsty nefungují, nedá se zapnout podprsenka, zavázat tkaničky, zapnout knoflík, udělat culík... Bydlíme na malém městě, takže se nedostanu ani nakoupit (nemůžu řídit). Partner dělá klasika zhruba od 8 do 17, já budu mít vycházku 12-18. Než dorazí domů, vycházka mi skončí. Celý den je člověk doma uvázaný jak čokl u boudy. Fakt nechápu, jak moji léčbu ohrožuje, když bychom si večer vyrazili na procházku nebo do hospody. Jako zlomíte si ruku a nesmíte ani do kina. A říkají tomu dodržování léčebného režimu. Btw. by mě zajímalo, co mají dělat lidi, co jsou doma sami a mají třeba pejska. Celej život zvyklej chodit třeba v 6 ráno ven, v 10 večer... Co s ním jako mají dělat??

  • 5. 3. 2022 10:30

    hana.bubenickova

    Hledáte vše špatné.
    Mnoho nepříznivých situací se dá řešit. A jak se říká v nouzi poznáš přítele.
    Na vycházku či na nákup můžete s partnerem o víkendu. Nakoupit se dá na týden dopředu. Spousta lidí nákupy běžně zajišťuje o víkendu.
    V době pracovní neschopnosti do hospody? To snad opravdu ne!
    I kino si lze na 6 týdnů odepřít.
    Venčení pejska?
    Klidně jej vyvenčit v 6 ráno a v 10 večer a v době PN délku venčení omezit na nezbytnou dobu. Že by se kontrola zrovna trefila do této doby je hodně nereálné :-)

  • 5. 3. 2022 11:47

    beruskaxlivelovelaugh

    Pejska nemám, do hospody nechodím, toto prostředi nesnáším, ten smrad, vožraly apod. To si raději uvařím sama a donáška je drahá. Když máte 50-100 Kč na den, díky tomu, že Vás v práci psychicky šikanovali a nemáte vůbec nic. A místo tetanovky Vám píchnout varicella. FYI, takže doktoři ubližují, to je můj názor!!! Do té doby jsem byla úplně zdravá a normálně jsem pracovala.

  • 5. 3. 2022 12:14

    Leeroo

    Tak ono být 6 týdnů sám doma je docela na palici. Co máte proti hospodě?? Jako že s rukou v sádře je špatný jít na večeři nebo si dát skleničku vína? Co má asi tak člověk dělat když je zavřený doma a může koukat max na telku, protože z manuálních činností je zcela vyřazen?? Omezení vycházky v takových případech prostě nemá na rekonvalescenci žádný vliv a tedy je naprosto nesmyslné. Nemůžu vařit, nemůžu uklízet, nemůžu dělat prakticky nic a tedy ano, příchod partnera je jediný světlý bod. A místo aby mě vytáhl někam ven, sedíme doma jako blbci.

  • 5. 3. 2022 12:59

    Diskuter21

    Nepřímo nám sdělujete, že kontroly nechodí v době tzv. nočního klidu? Mně by bylo divné, kdyby mě kontrola budila třeba v 23 h večer nebo v pět ráno. Ale kdo nemá vycházky tak prostě ven nesmí, nic o tom co píšete tam uvedeno není. Pejsek ať vykoná potřebu pěkně doma jako kočička, že? Opravdu pes vydrží 16 h bez WC? Asi psa nemáte. U těch psů je větší problém, že oni potřebují ven nejen kvůli WC, ale mít trošku pohybu. U některých plemen to je nutnost. Ale to přesahuje zdejší téma.

    Je to spíš tak, že být zavřený mezi 4 mi stěnami jde člověku poněkud na hlavu. To poznali lidi v době home office. Pokud někdo ráno cestuje hromadnou dopravou, kousek se projde na zastávku a od ní, tak tu u rčité minimum pohybu je. Být zavřený jako vězeň bez možnosti vycházky opravdu dost silně negativně působí na psychiku člověka. V té nemocnici je možné se projít po chodbě, ale naše byty bývají dost malé a tam se člověk neprojde ani takto minimálně.

  • 5. 3. 2022 14:03

    hana.bubenickova

    https://socialni-poradna.eu/kontrola-v-nemocenske/

    Obecně platí, že rozsah a doba, kdy jsou prováděny kontroly nemocných v pracovní neschopnosti, není nijak speciálně vymezen. Platí tedy, že kontrola může přijít téměř „kdykoliv“. Jediné omezení je to, že kontrola by měla dodržovat noční klid.

    Problematika nočního klidu je ukotvena v Zákoně o ochraně veřejného zdraví, kde je taxativně stanovena doba pro noční klid, tj. v čase od 22.00 hod do 6.00 hod.

    Obecně dále ale platí, že to, že Vás kontrola během neschopenky nezastihne doma, neznamená automaticky „problém“. Následně jste zpravidla vyzván k „podání vysvětlení“. Je tedy logické, že pokud by kontrola dorazila například v devět hodin, a vy byl doma například s chřipkou, je poměrně snadno obhajitelné, že jste spal a zvonek neslyšel.

    Jinými slovy, neexistuje jasný seznam, co je ještě „v pořádku“ a kde již „hrozí riziko“ ztráty nemocenských dávek. Jedná se vždy o individuální posouzení konkrétní situace.


    Takže hurá brzy ráno a pozdě večer na procházku :-) :-) :-) :-) :-)

    A u těch pejsků jsem jen reagovala na to, co psala Leeroo :-)


    Ano, nastavený systém není optimální, a také nikdy nebude, aby vyhovoval všem stranám. Když se něco zneužívá, obvyklá reakce úřadů je zpřísnění, které spíš dolehne na ty poctivé.
    U "práce neschopného" (= nemocného) se obecně předpokládá, že k vyléčení potřebuje mít doma klid a to se týká i té zlomené ruky, kdy je potřeba, aby byl člověk zejména v prvních týdnech více v klidu, správně ji polohoval a kost měla možnost dobře srůst.

    Všem diskutujícím přeji hlavně hodně zdraví :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).