Může zaměstnanec ve výpovědní době chodit na pohovory jinam během pracovní doby?

19. 11. 2024

Sdílet

19.11.24 3x / pohovor, vztyčený prst, pozor Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Zaměstnanec podal výpověď z pracovního poměru. Nyní mu běží výpovědní doba, během které ovšem hledá zaměstnání jiné. Musí ho zaměstnavatel uvolnit na případný pracovní pohovor, který se koná během pracovní doby? 

Problematiku řeší zákoník práce. Konkrétně § 199, který uvádí, že zaměstnanci ve výpovědní době mají právo na pracovní volno pro hledání nového místa. Pokud nemůže zaměstnanec konat práci pro jiné důležité osobní překážky v práci týkající se jeho osoby, je zaměstnavatel povinen poskytnout mu pracovní volno, případně pracovní volno s náhradou mzdy. 

Jak připomíná Státní úřad inspekce práce, volno, které je určené k hledání nového zaměstnání, je vnímáno jako jiná důležitá osobní překážka v práci. 

K odchodu z práce se chystá 10 minut před koncem pracovní doby. Může? Přečtěte si také:

K odchodu z práce se chystá 10 minut před koncem pracovní doby. Může?

Okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci stanovuje prováděcí právní předpis – nařízení vlády č. 590/2006 Sb.

Hledání nového zaměstnání

U překážky v práci, v tomto případě hledání zaměstnání, poskytne zaměstnavatel zaměstnanci pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, nejvýše 1 půlden v týdnu po dobu odpovídající výpovědní době v délce 2 měsíců. 

Není volno jako volno. Vyznáte se v různých druzích volna v zaměstnání? Přečtěte si také:

Není volno jako volno. Vyznáte se v různých druzích volna v zaměstnání?

Jak je to s náhradou mzdy? 

Náhrada mzdy nebo platu příslušní pouze, pokud jde o výpověď ze strany zaměstnavatele z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až e) nebo dohodou z týchž důvodů. 

  • a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
  • b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
  • c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným 
  • d) nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí,
  • e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu dlouhodobě zdravotní způsobilost.

Nesmí chybět důkaz o pohovoru

Pracovní volno je možné slučovat, ovšem pouze za předpokladu, že s tím zaměstnavatel souhlasí. Jestliže trvá výpovědní lhůta dva měsíce, zaměstnanec má nárok na čtyři a půl dne volna. Je proto možné si tyto dny vybrat buď naráz, nebo si vzít volno jen na den či dva podle toho, jak bude zaměstnanec potřebovat.

Zaměstnanec je však povinen zaměstnanci prokázat, že volno skutečně využil pro hledání nového pracovního místa. Je tedy dobré si na pracovním pohovoru vyžádat potvrzení, že k němu skutečně došlo. 

Umožnil Vám zaměstnavatel pracovní pohovor na jiné místo v pracovní době?

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).