Může zaměstnavatel přeřadit zaměstnankyni po návratu z rodičovské na jinou práci?

6. 9. 2024

Sdílet

6.8.24 1*/žena, podnikatelka, matka, zamyšlení, pochybnost Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Návrat do pracovního procesu po rodičovské dovolené může být velice náročný. O to víc, když se zaměstnankyně dozví, že ji po návratu bude nabídnuta jiná práce. Je to ale dle zákoníku práce v pořádku? 

Zmíněnou situaci řešil Státní úřad inspekce práce ve svých otázkách a odpovědích, které nabízí na svých webových stránkách. 

Situace z praxe: 

Příští měsíc mi končí rodičovská. Zaměstnavatel mi sdělil, že pracovní pozici, kterou jsem vykonávala před odchodem na mateřskou dovolenou, pro mě již nemá a nabídl mi jiné místo. Je to v souladu se zákonem?

Státní úřad inspekce práce připomíná § 47 zákoníku práce, ve kterém je uvedeno, že nastoupí-li zaměstnanec po skončení výkonu veřejné funkce nebo činnosti pro odborovou organizaci, pro kterou byl uvolněn v rozsahu pracovní doby, nebo po skončení vojenského cvičení nebo výjimečného vojenského cvičení nebo zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené nebo zaměstnanec po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, do práce, anebo nastoupí-li do práce zaměstnanec po skončení dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, je zaměstnavatel povinen zařadit je na jejich původní práci a pracoviště.

OSVČ na mateřské si mohou svou činností přivydělat, ale nesmí ji vykonávat Přečtěte si také:

OSVČ na mateřské si mohou svou činností přivydělat, ale nesmí ji vykonávat

Pokud to není možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, zařadí je zaměstnavatel podle pracovní smlouvy.

Zákoník práce tedy počítá po návratu zaměstnance do práce v podstatě se dvěma variantami řešení:

  • zařadí zaměstnance (zaměstnankyni) na jejich původní práci a pracoviště, není-li to možné proto, že tato práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno,
  • zařadí je zaměstnavatel podle pracovní smlouvy.

Jestliže chce zaměstnavatel nabídnout zaměstnankyni změnu pracovních podmínek sjednaných v pracovní smlouvě (např. druh práce), může tak učinit pouze postupem stanoveným v zákoníku práce. Z charakteru pracovní smlouvy jako dvoustranného právního úkonu vyplývá, že ke změně sjednaných pracovních podmínek může dojít pouze na základě vzájemné dohody, uzavírá úřad. 

Proběhl návrat z rodičovské do práce bez komplikací?

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).