Může zaměstnavatel změnit pracovní dobu ze dne na den?

27. 9. 2023

Sdílet

8.11.24 /4x/ žena, zlost, naštvaná, vztek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Rozvržením pracovní doby se zabývá zákoník práce. Ten jasně uvádí, že pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel, který určí začátek a konec směn. Jak je to však se změnou již zaběhlé pracovní doby? 

Problematiku řeší čtenáři v diskusi na Businesscentre, kde je popsán konkrétní příklad z praxe. 

Zaměstnavatel mi sdělil změnu týdenní pracovní doby s tím, že to platí od následujícího pondělí. Původně jsem měla pondělí a úterý volno, nyní mi týdenní fond pracovní doby rozdělil do celého týdne. Musím s tím souhlasit? 

Pracovní dobu určuje zaměstnavatel. Jeho povinností je seznámit zaměstnance s rozvržením pracovní doby nejpozději dva týdny před začátkem období, na které je pracovní doba rozvržena. Stejně tak je to i se změnou pracovní doby. Chystají-li se v rozvrhu pracovní doby nějaké úpravy, musí o nich zaměstnanec vědět 14 dní předem. 

Pracovní doba je do 16. hodiny. Kdy se může zaměstnanec začít chystat k odchodu? Přečtěte si také:

Pracovní doba je do 16. hodiny. Kdy se může zaměstnanec začít chystat k odchodu?

§ 84 zákoníku práce doslova uvádí: 

Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.

Pokud by bylo konkrétní rozvržení pracovní doby uvedeno v pracovní smlouvě. situace je ještě složitější. Ke změnám by mohlo dojít pouze na základě vzájemné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).