Rozvržením pracovní doby se zabývá zákoník práce. Ten jasně uvádí, že pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel, který určí začátek a konec směn. Jak je to však se změnou již zaběhlé pracovní doby?
Problematiku řeší čtenáři v diskusi na Businesscentre, kde je popsán konkrétní příklad z praxe.
Zaměstnavatel mi sdělil změnu týdenní pracovní doby s tím, že to platí od následujícího pondělí. Původně jsem měla pondělí a úterý volno, nyní mi týdenní fond pracovní doby rozdělil do celého týdne. Musím s tím souhlasit?
Pracovní dobu určuje zaměstnavatel. Jeho povinností je seznámit zaměstnance s rozvržením pracovní doby nejpozději dva týdny před začátkem období, na které je pracovní doba rozvržena. Stejně tak je to i se změnou pracovní doby. Chystají-li se v rozvrhu pracovní doby nějaké úpravy, musí o nich zaměstnanec vědět 14 dní předem.
§ 84 zákoníku práce doslova uvádí:
Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.
Pokud by bylo konkrétní rozvržení pracovní doby uvedeno v pracovní smlouvě. situace je ještě složitější. Ke změnám by mohlo dojít pouze na základě vzájemné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.