Zaměstnavatelé budou v letošním roce opět pod drobnohledem Státního úřadu inspekce práce. Ten se u nich chystá provést nejméně 19 200 kontrol.
Kontroly ze strany inspekce práce budou zaměřeny především na dodržování bezpečnosti práce a bezpečný provoz vyhrazených technických zařízení. Stejně tak si inspektoři pohlídají dodržování pracovních vztahů a podmínek a zaměří se na odhalování nelegálního zaměstnávání a na oblast zaměstnanosti.
Nedostatek pracovní síly vede v posledních letech ke zvýšenému zaměstnávání cizinců. Právě to mnohdy vede k negativním dopadům na oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a pracovněprávních vztahů. Tato situace vede k nedostatečné odpovědnosti jednotlivých aktérů v řetězci dodávky pracovní síly a negativně ovlivňuje stav oblast bezpečnosti a ochrany na pracovištích, pracovní úrazovost a vytváří prekérní pracovní podmínky pro zaměstnané osoby,
uvedl generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Martin Melecký.
Hlavní priority činnosti inspekce práce pro rok 2024:
- Zvýšená aktivita v kontrolní činnosti zaměřené na odhalování nelegálního zaměstnávání a zastřeného zprostředkování.
- Kontroly pracovních podmínek cizinců, včetně držitelů dočasné ochrany z Ukrajiny.
- Kontroly zaměřené na plnění zákonných podmínek agenturního zaměstnávání.
- Cílené kontroly zaměřené na oblast pracovní doby a odměňování zaměstnanců.
- Kontroly příčin a okolností pracovních úrazů a kontroly zaměřené na pracoviště se zvýšeným rizikem vzniku pracovního úrazu.
- Monitorování problematiky zaměstnavateli nehlášených úrazů, o kterých se inspektoráty práce dozví od jiných subjektů (PČR, média, dotazy z poradenství) s následným důsledným komplexním postupem při inspekci.
- Zapojení do společných kontrol a aktivit Evropského orgánu pro pracovní záležitosti (ELA).