Na pracáku jste proto, abyste si našli novou práci, nikoli kvůli podpoře

14. 9. 2021

Sdílet

10.9.24 6*/ Úřednice, žena, apel, podnikatelka, upozornění Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Přijde-li člověk o zaměstnání, má několik možností. Jednou z nich je cesta na úřad práce, kde se s nalézáním nové práce pokusí pomoci. Jak upozorňuje úřad, je to jeho prioritní poslání. 

Reaguje tak na častou a mylnou domněnku, že se evidencí na úřadu práce žádá „jen“ o podporu v nezaměstnanosti. Také nelze požadovat zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání jen z toho důvodu, aby člověk splnil podmínku pro poskytnutí sociální dávky nebo měl zajištěnou platbu zdravotního pojištění, případně splněnou náhradní dobu pro účely vzniku nároku na důchod.

Jaké povinnosti má žadatel o zavedení do evidence na úřadu práce? 

Podat žádost o zprostředkování zaměstnání a stát se uchazečem o zaměstnání lze až po skončení pracovního poměru. Žádosti je možné podávat na kterémkoli kontaktním pracovišti ÚP ČR. Uchazeč i zájemce o zaměstnání mají svá práva a povinnosti.

ÚP ČR může následně zprostředkovávat vhodné zaměstnání, poskytnout kariérové poradenství nebo třeba zabezpečí, a to i finančně, vhodnou rekvalifikaci. V neposlední řadě může uchazeče zařadit do některého z projektů a nabídnout tak ještě větší, a hlavně přesně cílenou a individuální péči.

Do evidence uchazečů o zaměstnání je uchazeč zařazen ode dne podání žádosti o zprostředkování zaměstnání. Požádá-li o zprostředkování zaměstnání nejpozději do tří pracovních dnů po skončení zaměstnání, bude zařazen do této evidence ode dne následujícího po skončení zaměstnání.

Žádosti o zprostředkování zaměstnání lze podat elektronicky (prostřednictvím datové schránky nebo e-mailem podepsaným, resp. opatřeným uznávaným elektronickým podpisem), osobně či zaslat poštou (s vlastnoručním podpisem). 

Jaké doklady po vás bude Úřad práce ČR chtít?

  • Platný občanský průkaz nebo jiný doklad, kterým lze prokázat totožnost a místo trvalého pobytu. 
  • Doklad o ukončení pracovního poměru
  • Doklad o výkonu jiné výdělečné činnosti, 
  • U osoby samostatně výdělečně činné potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu, 
  • Potvrzení o ukončené náhradní době (např. návrat z mateřské dovolené, péče o osobu závislou, pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně), abyste mohli být ihned zařazeni do evidence uchazečů o zaměstnání. 
  • Pokud máte k dispozici potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku nebo evidenční list důchodového pojištění, vezměte si tyto doklady také s sebou. 

V případě, že uvedené doklady nemáte, je možné stáhnout si z webových stránek ÚP ČR potřebné formuláře pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).