Na virtuální adrese sídlí každá 4. firma v ČR. Známe rekordmana virtuálních adres

13. 9. 2022

Sdílet

12.9.24 2krát/ Adresa, zvonek, dům, virtuální Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Počet firem, které využívají virtuální sídlo, se blíží 126 000. Meziročně to přestavuje nárůst o 6 procent. Dlouhodobě nabízí nejvíc virtuálních sídel Praha.

Povinnost každé firmy je mít v obchodním rejstříku zapsanou adresu. Mnohdy využijí služeb poskytovatelů virtuálního sídla, tedy adresy, za účelem zápisu do obchodního rejstříku. 

Je virtuální sídlo společnosti legální? A jaké má výhody a nevýhody? Přečtěte si také:

Je virtuální sídlo společnosti legální? A jaké má výhody a nevýhody?

Virtuální sídla využívají často malí nebo začínající podnikatelé, pro které je pronájem kanceláří zbytečným nákladem. Jsou oblíbené například mezi IT firmami nebo třeba firmami poskytujícími služby pro podnikatele, jako jsou například kreativní agentury, uvádí analytička společnosti Dun & Bradstreet Petra Štěpánová s tím, že na virtuální adrese sídlí každá čtvrtá firma v ČR.

Z analýz ovšem vyplývá také to, že firmy s virtuální adresou jsou ve srovnání se zbytkem populace firem rizikovější a je u nich častěji evidována negativní událost. Mohou tak představovat zvýšené riziko v obchodním styku.

Stovky firem byly vloni daňově vystěhovány. Kdy k tomu může berňák přistoupit? Přečtěte si také:

Stovky firem byly vloni daňově vystěhovány. Kdy k tomu může berňák přistoupit?

Ve virtuálních adresách vede Praha

Nejvíc virtuálních sídel nabízí hlavní město. V rámci tuzemské podnikatelské základny má v Praze registrované sídlo 44 % společností, a proto není překvapením, že ze 126 000 firem, které podnikají z virtuálního sídla, jich má téměř 81 %, tedy 101 923, adresu v hlavním městě, uzavírá Petra Štěpánová. Jednoznačným rekordmanem je pražská ulice Rybná, kde papírově podniká přes 7300 firem.

Virtuální sídlo z pohledu zákona

Přesun firemního sídla k poskytovateli virtuálního sídla firmy je legální. Vzniká při něm zcela běžný obchodní vztah a kvalitní poskytovatelé mají toto ošetřeno i tím, že klient je vlastně nájemcem části prostor, kde se virtuální sídlo nachází.

Z hlediska zákona se jedná především o živnostenský zákon, konkrétně § 31 Povinnosti podnikatele, odstavec druhý. „Podnikatel je povinen viditelně označit obchodní firmou, popřípadě názvem nebo jménem a příjmením a identifikačním číslem objekt, v němž má místo podnikání…“ 

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).