Uchazeč o zaměstnání, který je evidován na úřadu práce, může žádat o příspěvek na zřízení tzv. společensky účelného pracovního místa. To bude zřízeno právě pro něj za účelem zahájení samostatně výdělečné činnosti.
Pokud je žádost o příspěvek schválena, s uchazečem o zaměstnání je uzavřena dohoda, na jejímž základě budou peníze poskytnuty. Ty však nelze použít jen tak.
Na co lze použít peníze od pracáku?
Příspěvek lze použít pouze na nezbytně nutné vybavení, které žadatel zakoupí až po případném uzavření dohody o poskytnutí příspěvku a ve svém majetku ho prokazatelně bude mít po celou dobu účinnosti dohody, která bývá uzavírána na 365 až 730 dní. Způsobilé výdaje, tedy to, co lze za poskytnuté prostředky nakoupit, se rovněž sjednávají v dohodě.
Při porušení podmínek sjednaných v dohodě může vzniknout žadateli povinnost vrácení příspěvku nebo jeho části. Vrácení příspěvku nebude požadováno, pokud žadatel přestane vykonávat samostatnou výdělečnou činnost ze zdravotních důvodů nebo v případě jeho úmrtí.
Tiskopisy, které jsou potřebné při žádosti o příspěvek:
- Žádost o příspěvek na zřízení SÚPM za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti
- Podnikatelský záměr
- Žádost o vyjádření ošetřujícího lékaře ke zdravotní způsobilosti k výkonu samostatné výdělečné činnosti
- Žádost o překlenovací příspěvek
Měl by stát finančně podporovat zahájení samostatné výdělečné činnosti?
V dohodě se dále sjednává datum, od kterého se uchazeč o zaměstnání zavazuje SVČ zahájit, tzn. ukončení evidence na úřadu práce a přihlášení se jako OSVČ na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Rovněž je v dohodě sjednána doba, do které je uchazeč o zaměstnání, resp. OSVČ povinna provést vyúčtování a vrátit finanční prostředky, které nebudou vynaloženy na způsobilé výdaje. Uchazeč o zaměstnání se zavazuje vykonávat SVČ po stanovenou dobu.