Novela ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), která zkracovala nutnou dobu pojištění pro nárok na důchod, zatím vláda neschválila. Kabinet by se měl nicméně k návrhu po diskuzi opět vrátit.
MPSV chtělo snížit dobu pojištění na 25 let
Nárok na starobní důchod má každý, kdo získá potřebnou dobu pojištění a dosáhne důchodového věku. Věk odchodu do důchodu si můžete spočítat v důchodové kalkulačce, přičemž od roku 2018 činí nejvyšší důchodový věk 65 let. Co se týče minimální doby pojištění, tak ta je aktuálně 35 let.
Ministerstvo práce a sociálních věcí ovšem před několika měsíci předložilo novelu zákona o důchodovém pojištění, díky které by potřebná doba pojištění klesla o 10 let na 25 let a která také snižovala důchodový věk zdravotnickým záchranářům. Současných 35 let doby pojištění by totiž podle MPSV mohlo v budoucnu zvýšit riziko velmi nízkých příjmů ve stáří.
Dosud tak dlouhá minimální doba pojištění nevyvolala velké znepokojení díky vysoké zaměstnanosti zaznamenávané v bývalém Československu a velkorysému započítávání náhradních dob pojištění. Transformace ekonomiky od 90. let 20. století, žádoucí zpřísnění zápočtu některých náhradních dob pojištění i trendy trhu práce však pravděpodobně zvýší podíl starších lidí, kteří nebudou mít nárok na starobní důchod nebo kteří vykázali krátkou dobu pojištění,
doplnilo MPSV v důvodové zprávě s tím, že kromě snížení doby pojištění pro řádný starobní důchod by měla klesnout i doba pojištění nutná pro získání nároku na odložený starobní důchod, a to z 20 na 15 let.
K novele se vláda ještě vrátí
Už v připomínkovém řízení však proti návrhu vystoupilo ministerstvo financí a na vládu tak šel s rozporem. Kabinet pak minulý týden sice schválil část novely, která snižuje důchodový věk zdravotnickým záchranářům, úpravu týkající se zkrácení potřebné doby důchodového pojištění na 25 let ale prozatím nepodpořil. Jak nicméně doplnilo MPSV, vláda se k předloze po další diskuzi vrátí.