Nárůst cen potravin je stále aktuálním tématem. O to víc jsou pak lidé citliví na různé slevové akce. Jenže mnohdy se o slevu vůbec nejedná.
Na konkrétní případ poukázal ministr zemědělství Zdeněk Nekula, který podal podnět k prošetření jistého řetězce na Českou obchodní inspekci. Podali jsme podnět, protože jsme dostali informaci, že došlo k určitému klamání spotřebitelů. Jeden obchodní řetězec si hrál na tzv. slevu, když vykazoval slevu z nějakých zhruba 40 korun na 33 korun. To není žádná sleva, protože 33 korun je běžná prodejní cena. Toto je klamání spotřebitele a v tomto případě jsme podali podnět na Českou obchodní inspekci.
Přijetí podnětu potvrdil serveru Podnikatel.cz mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. Prvním krokem, který inspekce chystá, je však prověření, zda má tato instituce kompetence k prošetřování konkrétního případu. Nejprve budeme muset vyhodnotit, zda jsme k jeho prošetření příslušní. Klamání spotřebitele na úseku zemědělských a potravinářských výrobků, a to i v oblasti slev, totiž kontroluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce,
uvedl Jiří Fröhlich.
Česká obchodní inspekce ve vztahu ke slevám kontroluje především dodržování § 12a zákona o ochraně spotřebitele, tedy zejména to, zda je sleva odvozena z nejnižší ceny, kterou prodávající uplatňoval za posledních 30 dní (rozhodující v tomto případě tedy není cena u konkurence, ani průměrná cena na trhu).
Spotřebitel, který má podezření na klamavou slevovou akci, může, stejně jako to učinil ministr zemědělství, podat podnět. Podezření zadá prostřednictvím online podatelny České obchodní inspekce. Podobně je možné se s podezřením na klamavé slevové akce obrátit na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. I zde je možné využít online formulář.
Ministerstvo zemědělství povede také z důvodu kontroly rostoucích cen potravin meziresortní skupinu, která se bude vysokým cenám potravin věnovat. Skupina by měla stejně přistupovat jak k zemědělcům, potravinářským podnikům, tak i obchodníkům.
Ministr řeší ceny cukru už několik týdnů
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula se na ceny cukru zaměřuje už od začátku roku. Podle jeho zjištění na rozdílný růst cen ukazuje, že na cenu v obchodech nemají vliv jen drahé energie, ale také vysoké obchodní přirážky supermarketů. Ministr proto vyzval obchodní řetězce, aby vysvětlily vysoké ceny cukru na pultech obchodů.
Na začátku týdne se prostřednictvím twitterového účtu pochlubil, že mise s názvem cukr je dokonána. S odkazem na e-shop Rohlík.cz uvedl, že má splněno. Tam totiž stojí 1 kg cukru krystal 19,90 Kč.
Jak jsme však dříve na serveru Podnikatel.cz informovali, ve skutečnosti cena cukru na Rohlík.cz nijak nesouvisí s konáním ministerstva, jelikož platí už od loňského září, kdy Rohlík.cz oznámil zastropování cen některých základních potravin. Slibujeme, že ceny vybraných základních potravin nezdražíme, a to minimálně do Velikonoc,
doplnil 1. září Olin Novák, generální ředitel Rohlík.cz. A právě cukr krystal je jednou ze zastropovaných položek.