Naplánovala si letní dovolenou. Šéf jí ale termín zrušil. Má na to právo?

23. 6. 2022

Sdílet

23.6.22 1krát/žena, smutek, kufr, pláč, cestování Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Jak uvádí zákoník práce, dovolená je nejméně čtyři týdny v kalendářním roce. Pokud se jedná o soukromý sektor, je možné dobrovolné navýšení dovolené. 

U některých zaměstnanců ale vzniká ze zákona nárok dokonce na pětitýdenní dovolenou. Pokud jde o stanovení termínu dovolené, většinou je možná dohoda zaměstnance se zaměstnavatelem. Poslední slovo v této věci má vždy zaměstnavatel. Nejenže schvaluje termín dovolené, ale podle zákona může termín zrušit, nebo zaměstnance dokonce z dovolené odvolat. 

Může šéf zrušit termín naplánované dovolené? 

Právo změnit určenou dobu čerpání dovolené nebo z ní zaměstnance v jejím průběhu odvolat dává zaměstnavateli § 217 zákoníku práce. Měl by tak ovšem učinit v opravdu výjimečných situacích, které nedokáže vyřešit jinak a vyžadují přítomnost daného zaměstnance.

V jakých případech je taková žádost ze strany zaměstnavatele odůvodněná, zákon neupřesňuje. Jasné ale je, že pokud se tak stane a zaměstnavatel termín dovolené zruší nebo zaměstnance z dovolené odvolá, má nárok na kompenzaci nákladů spojených se zrušením či návratem z dovolené. Jedná se tedy zejména o jízdné či storno poplatky.

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).