Stále častěji dochází k dovozu zboží z třetích zemí do států Evropské unie, ze kterých není odváděna DPH. Právě na tento nešvar si Finanční správa ČR společně s celníky posvítila.
Během několika měsíců bylo odhaleno nezdaněné zboží v řádu desítek milionů. Květnová akce s názvem Čeněk a Macek zajistila elektronické zboží v hodnotě přes 5 milionů korun. Během podobné akce s názvem Rajče na začátku letošního roku úřady zabavily spotřební elektroniku a finanční obnos ve výši 34 milionů. Celková výše úniku DPH v rámci kontrolních akcí Rajče, Čeněk a Macek tak dosahuje dohromady několika desítek milionů korun.
Opakovaně se potvrzuje význam spolupráce finanční a celní správy při potírání daňových úniků. Typicky se jedná o dovozy zboží z třetích zemí do států Evropské unie, ze kterých není odváděna DPH,
uvádí ředitel Sekce výkonu daní Generálního finančního ředitelství Jiří Žežulka.
Zabavené zboží půjde do online dražby
Pokud nedojde k uhrazení nedoplatků ze strany dlužníků, zabavené zboží bude nabízeno v rámci elektronických dražeb APED provozovaných finanční správou. První vlna dražeb zabavené elektroniky z kontrolní akce Rajče proběhne od 9. července 2024. Nabídnuty budou zejména mobilní telefony, notebooky, chytré hodinky, herní konzole, sluchátka, ale třeba i drony.
Máte zkušenost s aukcí pořádanou finanční správou?
Jak dražby fungují?
Dražit online lze prostřednictvím Aplikace elektronických dražeb. Přístup do APED získá žadatel po online registraci, vyplnění žádosti a ověření identity. Identita žadatele se ověřuje pouze při registraci do aplikace, a to pomocí datové schránky, uznávaným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím služby NIA ID či bankovní identity. Ověřit identitu žadatele je možné také osobně na finančním úřadu.